Balgam Nasıl Atılır, Doğal Balgam Söktürücü Bitkiler

Balgam Nasıl Atılır, Doğal Balgam Söktürücü Bitkiler
Balgam Nasıl Atılır, Doğal Balgam Söktürücü Bitkiler

Rahatsız edici ve sık karşılaşılan sağlık sorunlarından biri olan balgamla ilgili Uzm. Dr. Güner Yurtsever neden olur, balgam nasıl atılır, doğal balgam söktürücü bitkiler ve ilaçlar nelerdir sorularını biobilgi.com okuyucuları için cevapladı.

Balgam vücutta farklı nedenlerle biriken ve bireylerin sağlığını olumsuz yönde etkileyen maddelerin dışarıya atılabilmesi için yine vücut tarafından üretilen bir tür salgı çeşidine tıpta verilen isimdir. Vücudun kendini koruma ve iyileştirme mekanizmalarından birisi olarak da nitelendirilebilecek olan bu rahatsız edici mukus, dışarıya atılamadığı durumlarda ise bireylerde sık sık tekrar eder ya da kalıcı öksürük problemlerine sebep olabilir. (bknz: öksürük nasıl geçer)

Çoğu zaman boğazda biriktiği için sağlık açısından farklı problemlerin de meydana gelmesine neden olan balgamla birlikte kusma hissi, boğaz bölgesinde tahriş ve tıkanıklık gibi rahatsızlıklar da görülebilir. Bu nedenle bu rahatsızlıktan muzdarip olan ve ‘’Balgama ne iyi gelir?’’ sorusuna cevap arayanlara ilk olarak balgamın farklı türlerinin nedenlerine kısaca değindikten sonra balgamın bitkisel ve medikal tedavi yöntemlerinden bahsedelim.

Balgam Neden Olur

Odukça rahatsız edici bir durum olan balgam neden olur? Solunum sisteminde meydana gelen sorunlar, burun, boğaz ve nefes borusu problemleri ile akciğer ile bronşlarda oluşan birtakım sıkıntılar, balgam nedenleri arasında ilk sıralarda gelmektedir. Kalp yetmezliği, üst sindirim sistemi ve tüm bunların yanı sıra kardiyovasküler sistemlerde meydana gelen bozukluklar da balgama sebep olabilir. Farklı bir türü olan kanlı balgam ise ilk belirtileri görüldüğü anda dahi acilen müdahale edilmesi ve uzman bir doktor ile görüşülmesi gereken rahatsızlıklardan birisidir.

Kanlı Balgam Neden Olur

Ciddi hastalıkların da habercisi olabilen kanlı balgam neden olur? Hemoptizi ismi ile de bilinen bu durum zaman zaman ciddi hastalıkların göstergesi olabilmektedir. Sebeplerinin detaylıca araştırılması gereken kanlı balgamın, genellikle akciğer hastalıklarının bir belirtisi olarak ortaya çıktığı bilinmektedir. Balgamın bu türü, burun ve boğazın muayene edilmesi ile kolaylıkla teşhis edilebilir. Akciğer kanseri ve akciğer embolisi gibi hastalıklar nedeniyle oluşabilecek bu durum ayrıca verem, zatürre, bronşektazi ve farklı kan ya da böbrek hastalıkları nedeniyle de meydana gelebilir.

balgam nasıl atılır
balgam nasıl atılır

Bunun yanı sıra kanlı balgamla birlikte kişide dışkı ve idrarda kan görülüyorsa, yüksek ateş belirtileri varsa, göğüste ağrı, nefes darlığı ve sebepsiz bir kilo kaybı yaşanıyorsa muhakkak, vakit kaybedilmeden doktora başvurulması gerekir.

Tehlikeli türlerinden birisi olan kanlı balgamın dışında, yine renklerine göre ayırt edilebilecek olan yeşil, sarı, kahverengi, siyah ve gri balgam ise farklı hastalıkların belirtileri olabilmektedir.

Yeşil Balgam Neden Olur

Safra yollarının akciğere ulaşması yeşil balgam neden olur dendiğinde genellikle akla gelen durumdur. Safralı balgam olarak da bilinen balgamın bu türünün bir diğer adı da bilifitizisdir. Bulaşıcı ya da bulaşıcı olmayan iltihaplanmalar da yine yeşil balgam nedenleri arasında yer alır.

Sarı Balgam Neden Olur

Farklı bakteriler nedeni ile oluşan solunum yolu iltihaplanmaları sarı balgam neden olur sorusuna cevap olarak gösterilebilir. Tüberküloz, kronik bronşit ve zatürre gibi hastalıklar sık sık sarı balgamı da beraberinde getirir.

Kahverengi Balgam Neden Olur

Mantarlı enfeksiyonlar ve karaciğerde oluşan amip apsesinin akciğere ulaşması durumu kahverengi balgam neden olur dendiğinde akla gelen ilk nedenlerdendir. Ayrıca kanlı mukus sorunu yaşayan kişilerin, balgamın renklerinin zaman içerisinde kahverengiye dönmesiyle de bu problemin oluşabileceği bilinmektedir.

Siyah Balgam Neden Olur

‘’Siyah balgam neden olur?’’ sorusuna cevap olarak, bu tür balgamın en çok karbon taneciklerine maruz kalan kişilerde görüldüğü belirtilebilir. Bu nedenle kömür madenlerinde çalışan ya da buna benzer şekilde uzun süreli kömür işleriyle uğraşanlarda siyah balgamın görülme olasılığı çok daha yüksektir.

Gri Balgam Neden Olur

Bir diğer türü olan gri balgamı merak eden ve ‘’Gri balgam neden olur?’’ diyenlere de sigara tüketimi ya da hava kirliliği gibi nedenlerle balgamın bu çeşidine sıklıkla rastlanır.

Gribe ne iyi gelir?

Balgam Nasıl Atılır

‘’Balgam nasıl atılır?’’ sorusuna doğru yanıt almak ve en etkili çözüm yollarını öğrenmek isteyenler, öncelikle uzman bir doktor tarafından muayene edilmeli ve problemin ciddiyetine göre de tedavi sürecine başlamalıdır. Fiberoptik endoskopi olarak bilinen görüntüleme testlerinin dışında tercih edilebilecek olan tükürük testi de balgamın tedavisi için hastalara yapılan ilk teşhis uygulamalarındandır.

‘’Balgam nasıl atılır?’’ noktasında genellikle kısa sürede çözüm aranmaktadır. Ancak tedavi süreçlerinin genellikle 3 ila 6 ay arasında değişkenlik gösterir. Farklı tedavi şekillerinin en azından 3 hafta boyunca denenebileceği balgamlı hastalarda, sorunun kaynağının tam tespiti, tedavinin başarılı bir şekilde gerçekleştirilmesi için oldukça önemlidir.

balgam söktürücü bitkiler
balgam söktürücü bitkiler

Balgamla mücadele eden ve ‘’Balgam nasıl atılır?’’ sorusunun yanıtını araştıran kişilere çoğu durumda antibiyotik tedavilerinin uygulandığı da ek olarak belirtilebilir. Balgamı sökmek amacıyla uygulanabilecek olan fizyoterapi yöntemi ise son yıllarda pek çok klinikte yoğun olarak tercih edilmektedir.

Tüm bunların yanı sıra rahatsızlığı çok şiddetli olmadığı için tıbbi müdahale gerektirmeyen, bu nedenle ‘’Balgam nasıl geçer?’’ sorusunun yanıtını doğal tedavi yollarında arayan hastalara da bazı bitkisel tedavi yöntemlerinden söz edilebilir. Balgam söktürücü bitkiler olarak bilinen bu şifa kaynakları sayesinde kişilerin kendilerini çok daha rahat hissetmeleri ve bu rahatsızlıklarından daha kısa sürede kurtulabilmeleri mümkün olabilir.

Balgam Söktürücü Bitkiler

Balgam söktürücü bitkiler arasında yer alan zencefil, en etkili doğal çözümlerden birisi olarak bilinir. Çay şeklinde içilebilecek olan zencefil ayrıca toz halinde, su ile birlikte günlük olarak tüketilebilir. Başka bir şifalı bitki olan hardal ve meyankökü de yine balgam söktürücü bitkiler arasında, doktorlar tarafından da tavsiye edilebilen bitkisel çözümlerdir.

Balgam söktürücü bitkiler içerisinde hem lezzeti hem de sağlık için birçok faydası ile tercih edilebilecek olan ıhlamur, ılık şekilde düzenli olarak tüketildiğinde balgamlı hastalarda büyük bir rahatlama sağlayabilir. Elma kabukları, karanfil, tarçın ve zencefil karışımı ile hazırlanabilecek olan doğal bitki çayları ise yine günlük tüketimde balgam söktürücü özelliklerini fazlasıyla gösterebilir.

Pek çok yararı ile bugün birçok hastalıkta destekleyici tedavi yöntemi olarak kullanılan adaçayı, ‘’Balgam nasıl atılır evde?’’ diye soranlara ve kendi evinde hazırlayabileceği pratik doğal ilaçlar ile bu rahatsızlıktan kurtulmak isteyenlere tavsiye edilebilir.

Balgamla ilgili önerilebilecek bir başka şifalı bitkinin de tere otu olduğu söylenebilir. Yarım litre su içerisine 14-15 taze terenin atılması ve 3 dakika kadar haşlandıktan sonra suyunun süzülerek içilmesi, başta sigara kaynaklı mukus problemi olmak üzere birçok farklı türü için etkili bir destekleyici tedavi yöntemi olabilir. Ancak terenin güçlü bir bitki olması ve taze tüketilmesi gerektiği için bu kürü uygulamak isteyenlerin mutlaka günlük olarak hazırlamaları ve kürün uygulama süresini de en fazla 5 gün olacak şekilde ayarlamaları gereklidir. Böbrek rahatsızlıkları olan kişilere ise tere kürü ile balgamın tedavisi tavsiye edilmemektedir.

Tüm bunların yanı sıra daha farklı doğal tedavi yöntemleri ile balgamdan kurtulmak isteyen kişilere ise eski çağlardan beri çok sayıda solunum rahatsızlığı üzerinde etkin şekilde kullanılan kekik, nane, anason ve okaliptüs bitkilerinin çayları önerilebilir. Boğazdaki balgamı sökmeleri ve bu yolla hastaları rahatlatmaları ile faydalı olabilecek olan bu bitki çaylarının günlük taze şekilde hazırlanmaları ve tüketilmeleri ise balgamı çözme konusunda iyi bir etki göstermektedir.

Balgam Söktürücü İlaçlar

Solunum yollarında meydana gelen ve kişilerin sosyal hayatlarını dahi etkileyen rahatsızlıklardan birisi olan bu rahatsızlık, tıp dilinde ‘’Muko-aktif ilaçlar’’ şeklinde de bilinen balgam söktürücü ilaç türleri ile tedavi edilebilmektedir. Mukolitik, ekspektoran, mukoregülatör ve mukokinetik gibi farklı türlere ayrılan balgam söktürücü ilaçlar, çoğu zaman yalnızca koyu, aşırı miktarda ve yapışkan yapıdaki balgamlarda tercih edilmektedir.

Balgam söktürücü ilaçlar sadece doktor gözetiminde kullanılmalıdır. Bu ilaçların bir uzman tavsiyesi olmadan alınması ise hastalar üzerinde daha farklı sağlık sorunlarının meydana gelmesine neden olabilir. Ayrıca bu tür ilaçların balgamlı hastalıkların tabii seyrini değiştirebilecek ölçüde herhangi bir etkilerinin olmadığı, yalnızca balgamı atmakta zorlanan kişilerin balgamlarını söktürebilmek amacıyla kullanılabilecekleri de ek olarak belirtilebilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here