Badem Kaç Kalori, Badem Kilo Aldırır Mı?

badem kaç kalori, badem kilo aldırır mı?
badem kaç kalori, badem kilo aldırır mı?

Kuruyemişler arasında yağ oranı en yüksek olanlardan biri bademdir. Dolayısıyla da lezzetli tadına rağmen kararında tüketilmesi gerekir. Elbette sağlıklı bir yaşam için özellikle doğal gıdalardan aldığımız yağın ve diğer özlerin önemi büyüktür. Fakat fazla tüketildiğinde kilo almanız kaçınılmazdır. O halde bu lezzetli kuruyemişten mahrum kalmamak için ne kadar yememiz gerektiğini iyi hesaplamamız gerekir. Bu sebeple badem kaç kalori, badem kilo aldırır mı, ne kadar tüketirsek kilo almayız, gibi en merak edilen soruları araştırdık. İşte detaylar…

Konu Başlıkları

Badem Kaç Kalori?

badem kaç kalori?
badem kaç kalori?

Çikolatan tutun da birçok tatlıya kadar her şeye lezzet katan badem, besin içeriği zengin bir kuruyemiştir. Kalsiyum, protein, demir, bakır, fosfor ve B vitamini açısından zengindir. Çiğ veya kavrulmuş tercih edebileceğiniz bademin kalorisi oldukça yüksektir. O halde badem kaç kalori, birlikte inceleyelim.

Ceviz Kaç Kalori

Orta büyüklükte yaklaşık 2 gr ağırlığında bir badem 11 kaloridir. Elbette bademin çiğ ya da kavrulmuş oluşuna, tuzlu ya da tuzsuz oluşuna göre kalori değerleri değişir. Bundan dolayı her birini ayrı bir başlık olarak değerlendirmek gerekir.

Bademin Besin Değeri

Besin değerleri hakkında doğru bilgi vermek için kavrulmuş ve çiğ diye ayırmak, bademin besin değeri hakkındaki detayları öyle paylaşmak gerekir.

Kavrulmuş Badem Besin Değerleri

 • Yağ: 53 gr
 • Protein: 22 gr
 • Karbonhidrat: 20 gr
 • Lif: 11 gr
 • Kalsiyum: 267 mg
 • Potasyum: 712 mg
 • Demir: 3,5 mg

Çiğ Bademin Besin Değerleri

 • Yağ: 51,8 gr
 • Protein: 19 gr
 • Karbonhidrat: 18,9 gr
 • Lif: 14 gr
 • Kalsiyum: 270 mg
 • Potasyum: 715 mg
 • Demir: 4 mg

Besin değeri hesaplaması yapılırken 100 gr badem dikkate alınmıştır.

Çağla Badem Kaç Kalori?

Bademin henüz olmamış, yeşil haline verilen isimdir. Bahar aylarının sonlarına doğru pazar tezgâhlarında yerin alan çağlanın benzersiz bir tadı vardır. Olgunlaşmış bademin aksine ekşimsi bir tada sahip olan çağla, normal bademe göre daha fazla tüketilme potansiyeli taşır.  Ancak ekşimsi tadı sizi yanıltmamalıdır. Henüz olgunlaşmamış olsa da yüksek kaloriye sahiptir. Peki, öyleyse çağla badem kaç kaloridir, açıklayalım.

Çağla bademin 1 gr kalori değeri yaklaşık 5,25’tir.

Orta büyüklükte bir adet çağla badem 18 kaloridir.

25 gr çağla badem yaklaşık 125 kaloridir.

100 gr çağla kalori miktarı ise 125 olarak ölçülmüştür.

1 Adet Çiğ Badem Kaç Kalori?

Badem, Antik Mısır’dan tutun da kadim Çin İmparatorluğu’na kadar dünyanın her yerinde eski çağlardan beri tüketilmektedir. Öyle ki bazı kültürlerde çeşitli anlamlar kazanmış, sembolik değeri dahi olan bir gıdadır. Sağlığımız açısından da faydaları saymakla bitmeyecek kadar çoktur. Günümüzde daha çok kavrulmuş veya tuzlu tercih edilse de çiğ tüketmenizin daha faydalı olacağını hatırlatmak isteriz. 1 adet çiğ badem kaç kalori, sorusuna gelince cevabı şöyledir:

1 adet çiğ badem 11 kaloridir. Yaklaşık 2 gr ağırlığına sahip bir bademin %83’ü yağ, %14’ü protein ve %3’ü ise karbon hidrattan oluşmaktadır.

2 Adet Çiğ Badem Kaç Kalori?

Uzak Doğu toplumlarından acı bademin hüznü, tatlı bademin ise güzelliği, hoşluğu simgelediğini biliyor muydunuz? Birçok toplumda badem ile güzellik arasında kurulan bu bağ bir tesadüf olmamalı. Siz yine de 2 adet çiğ badem kaç kalori bilin, öyle tüketin. Çünkü gereğinden fazla tükettiğiniz badem ile fazla kilolar arasındaki bağ da tesadüf değildir.

2 adet badem yaklaşık 4-5 gr ağrılığa sahiptir. Bununla beraber kaç kalori olduğuna bakacak olursak eğer ortalama 22 kalori olduğunu söyleyebiliriz.

5 Adet Çiğ Badem Kaç Kalori?

Formunuza dikkat ediyorsanız ya da kilo vermek niyetinde iseniz günlük 5 bademden fazla tüketmemenizi öneririz. Elbette bunda nasıl bir yaşantısınız olduğu daha belirleyicidir. Gün içinde çok hareketli biriyseniz veya yüksek eforlu sporlarla uğraşıyorsanız fazlasını da tüketebilirsiniz. Ancak hareketsiz bir yaşama sahipseniz, masa başı bir işiniz var ise 5 adet çiğ badem kaç kalori, sorusunu sorun. Ancak ardından bu kalorileri nasıl yakabileceğinizi de iyi düşünün.

5 adet çiğ badem kaç kalori, sorusuna gelince yaklaşık 10 gr ağırlığa sahip olan 5 badem 55 kaloridir.

10 Adet Çiğ Badem Kaç Kalori?

Bademin yağ oranı çok yüksek bir kuruyemiş olduğunu ifade etmiştik. Bununla beraber faydalı birçok içeriğe sahip olsa da yüksek kaloriye sahip olduğunu da tekrar hatırlatmak gerekir. Özellikle metropol yaşantısına sahip, hareketsiz bireylerin günlük 10 adet çiğ badem tüketmeleri kilo almalarına sebep olacaktır. O halde 10 adet çiğ badem kaç kalori açıklayalım:

10 adet çiğ badem kalori değeri 110’dur. 10 adet bademin ağırlığı ise yaklaşık 20 gramdır.

Kavrulmuş Badem Kaç Kalori?

kavrulmuş badem kaç kalori?
kavrulmuş badem kaç kalori?

Oldukça lezzetli ve besleyici olan bademin kalori değeri kavrulduğunda az da olsa artmaktadır. Tuzlu, kavrulmuş badem tadıyla bizi cezbetse de çiğ tüketmeniz sağlığınız açısından daha faydalıdır. Kavrulmuş badem kaç kalori, sorusunun cevabı ise şöyledir:

1 gr kavrulmuş badem 6 kaloridir. 2 gr ağırlığında 1 adet kavrulmuş badem ise yaklaşık 12 kaloridir.

25 Gr Badem Kaç Kalori?

Bir porsiyon badem 25 gr olarak ölçülmektedir. Kavrulmuş veya çiğ oluşuna göre kalori değeri değişiklik gösterir. O halde 25 gr badem kaç kalori, sorusunu iki şekilde cevaplamak gerekir.

25 gr kavrulmuş badem kalori değeri yaklaşık 150’dir. 25 gr çiğ badem ise 137 kalori olarak değerlendirilir.

100 Gr Çiğ Badem Kaç Kalori?

Yaklaşık dört porsiyona denk gelen bir gramajdır. 100 gr çiğ badem kalori değeri ise yaklaşık 550’dir.

 25 Gr Badem Kaç Adettir?

Orta büyüklükte bir badem ortalama 2 gr ağırlığa sahiptir. Bu bilgiden hareketle 25 gr yaklaşık 12 adet badem demektir.

30 Gr Badem Kaç Adettir?

Bir porsiyondan biraz fazlaya denk gelir. Bir adet bademin 2 gr olduğunu düşünürsek 30 gr yaklaşık 15 bademe denk gelmektedir.

1 Porsiyon Badem Kaç Adettir?

25 gr badem bir porsiyon kabul edilmektedir. 1 badem ise yaklaşık 2 gramdır. Dolayısıyla da 1 porsiyon badem ortalama 12 bademden oluşmaktadır.

1 Adet Badem Şekeri Kaç Kalori?

Dönem dönem tatlı kriziniz tutuyorsa bir porsiyon (4-5 adet) badem şekeri size iyi gelebilir. Elbette kalori değerini bilerek yemek de fayda vardır. 1 adet badem şekeri kaç kalori sorusunun cevabı ise şöyledir:

Ağırlığı yaklaşık 4 gr olan badem şekeri 19 kaloridir.

Badem Kilo Aldırır Mı?

badem kilo aldırır mı?
badem kilo aldırır mı?

Formunu koruyan ya da kilo vermek isteyenlerin badem yediğini, ara öğünlerde diyet programlarına badem koyduklarını duymuşsunuzdur. Bu kadar yüksek kalorili bir kuruyemiş nasıl olur da diyette yenir, diye aklınızdan muhakkak geçirmişsinizdir. Kafa karışıklığınıza hemen son verelim. Badem kilo aldırır mı, açıklayalım.

Badem yüksek kalorisi ve lifli yapısından dolayı kişiyi uzun süre tok tutan bir besindir. Diyet programlarında özellikle ara öğünlerde 4-5 adet yediğinizde az kalori ile uzun süre tok kalabilirsiniz. Dolayısıyla az badem yiyip uzun süre tok kalarak zayıflamanız mümkündür. Bununla beraber bir öğünde çok fazla tüketirseniz yüksek kalorili bir besin olduğu için fazla kalori alırsınız. Böylece de kilo vermek yerine kilo alırsınız.

Diyette Badem Yenir Mi?

Deprem uzmanları herkesin bir acil durum çantası hazırlaması gerektiğinden bahsederler. Bu çantada, sizi uzun süre hayatta tutacak önemli malzemeler yer almalıdır. Bunlardan biri de bademdir. Birkaç badem uzun süre tokluk hissi vereceği için bu açıdan ideal bir besindir. O halde badem diyette yenir mi? Bu soruya cevabımız, evettir.

Diyet yaparken yüksel kaloriye sahip olmasına rağmen badem tüketmek mümkündür. Özellikle ara öğünlerde birkaç adet badem yerseniz sizi uzun süre tok tutacaktır. Bu sayede bir şeyler yeme ihtiyacı hissetmeyecek, dolayısıyla da kilo vermeye başlayacaksınız.

Günde Kaç Tane Çiğ Badem Yemeli?

Her besinin vücudumuza sağladığı katkı başkadır. Dolayısıyla dengeli beslenmek adına bir gıdayı fazlaca değil, her gıdadan oranında tüketmek gerekir. Badem özellikle doymamış yağ asitleri bakımından zengin bir besindir.  Ayrıca magnezyum, fosfor, demir gibi mineraller de içermektedir. Kilo almadan sağlıklı bir yaşam sürmek isteyenlerin düzenli çiğ badem tüketmesi önerilir. Ancak sağlıklı yaşam için günde kaç tane çiğ badem yemeli? Hemen açıklayalım.

Vücudumuz için birçok faydası olan çiğ bademden her gün 4-5 adet tüketmek yeterli olacaktır.

Önceki İçerikFellah Köftesi Tarifi, Fellah Köftesi Nasıl Yapılır?
Sonraki İçerikFındık Kaç Kalori, Fındık Diyette Yenir Mi?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.