Ayakkabı Kokusu Nasıl Giderilir, 15 Pratik Çözüm

Ayakkabı Kokusu Nasıl Giderilir, 15 Pratik Çözüm
Ayakkabı Kokusu Nasıl Giderilir, 15 Pratik Çözüm

Ayakkabı Kokusu Nasıl Geçer

Ayakkabı kokusu, herkesin muzdarip olduğu bir sorundur. Ayakların gün boyu ayakkabının içinde durması ve terlemesi sonucunda oluşan kötü koku, bazen rahatsız edici boyuttadır. Bu yazımızı okuyorsanız muhtemelen siz de ayakkabı kokusu nasıl giderilir sorusuna cevap arayışı içindesiniz.

Her ne kadar rahatsız edici olsa da, ayakkabı kokusu bazı yöntemlerle giderilebilir. Ayakkabı kokusu nasıl geçer sorusuna, denenmiş ve etkisi kanıtlanmış birkaç yöntemle cevap verilebilir. Ciddi anlamda sıkıntı veren ayakkabı kokusunu gidermek için uygulanabilecek yöntemleri, aşağıdaki yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Ayakkabı Kokusu Nasıl Giderilir

1) Karbonat:

Leke çıkarmada mucizevi etkileriyle bilinen karbonat, ayakkabı kokusunu gidermede de etkilidir. Kötü kokan ayakkabının içerisine bir miktar karbonat dökülerek her tarafa temas edecek şekilde yayılır. Etkili sonuç almak için, ayakkabıların bir gece bu şekilde beklemesi gerekmektedir. Ertesi sabah ayakkabıların üzerindeki karbonat silkelendiğinde, kokunun büyük oranda giderildiği hatta yok olduğu görülecektir.

2) Boraks:

Su, oksijen ve sodyumun birleşmesiyle doğal yollardan oluşan boraks maddesi, ayakkabı kokusunu gidermede etkilidir. Kullanımı, aynı karbonatın kullanımı gibidir. Boraks, toz haliyle ayakkabının içine dökülür ve bir gece bekletilir. Koku giderici olduğu kadar, dezenfekte edici özelliği de bulunmaktadır.

3) Havalandırma:

Ayakkabı kokusunu gidermenin en etkili yöntemlerinden birisi, ayakkabıları düzenli olarak havalandırmaktır. Gün boyu terlemenin sebep olduğu kokunun ortadan kaldırılması için ayakkabıların, balkon veya cam kenarında bir süre havalandırılması gerekmektedir.

Ayakkabı Kokusu Nasıl Giderilir
Ayakkabı Kokusu Nasıl Giderilir

4) Pirinç ve karbonat karışımı:

Ayakkabılarınızın kötü kokmasından şikayetçiyseniz, üstelik bir de nem sorunu varsa, pirinç ve karbonat karışımını deneyebilirsiniz. Az miktarda pirinç ve karbonat karıştırılarak kuru şekilde ayakkabının içine dökülür ve bir gece bekletilir. Sabah silkelenerek temizlenir. Hem kötü koku giderilmiş olur, hem de nem sorunu ortadan kalkar.

5) Poşet çay: 

Ayakkabı kokusu poşet çay sayesinde ortadan kaldırılabilir. Hem de kullanılmış poşet çay. Çayınızı içtikten sonra atmazsanız ve bir havlu kağıt yardımıyla suyunu alarak ayakkabınızın içine yerleştirip sabaha kadar beklemeye bırakırsanız, sabah kokudan eser kalmadığını görürsünüz.

6) Turinçgil kabukları:

Portakal, limon veya greyfurt gibi turinçgillerin kabukları, ayakkabı kokusunun pratik çözümlerinden birisidir. Kullanım önerisi ise oldukça kolaydır. Turinçgillerin kabukları ayakkabının içine doldurulur ve sabaha kadar beklemeye bırakılır. Sonuç, şaşırtıcı olacaktır.

7) Gazete kağıdı:

Ayakkabılar, daha çok nemden dolayı kötü kokar. Bu olumsuz durumu engellemek için, gazete kağıdı kullanılabilir. Kötü kokan ayakkabının içine, akşamdan bir miktar gazete kağıdı doldurulur. Gazete, ayakkabının içindeki nemi sabaha kadar çekecektir. Dolayısıyla nemin sebep olduğu kötü koku da ortadan kalkacaktır.

8) Pudra:

Talk pudrası veya bebek pudrası, kötü ayakkabı kokusunu doğal yollarla giderme yöntemlerindendir. Ayakkabının içine dökülen ve sabaha kadar beklemeye bırakılan pudra, kötü kokuyu alacaktır.

9) Tuz:

Tuz, ayakkabı kokusunu gidermenin doğal ve etkili yöntemlerinden birisidir. Ayakkabı kokusu tuz ile rahatlıkla giderilebilir. Tuz, kuru olarak kullanılabileceği gibi, sirkeyle karıştırılarak da, pratik ve etkili bir temizleyici hazırlanabilir. Kuru olarak, akşamdan ayakkabının içine dökülür ve bekletilir. Diğer kullanımı ise, sirkeyle karıştırılarak, sprey şişesi yardımıyla ayakkabının içine sıkılır.

10) Hijyen kurallarına dikkat etmek:

Çoğumuz, kötü ayak ve ayakkabı kokusundan şikayet etsek de, ayak hijyeni için gereken özeni göstermeyiz. Oysa, basit hijyen kurallarına dikkat etmek hem ayak sağlığının korunmasında hem de kötü ayakkabı kokusunun giderilmesinde etkilidir. Akşam eve gelindiğinde, ayakkabıların fırçalanması, deterjanlı bezle içinin ve dışının silinerek kurumaya bırakılması kötü koku oluşumunu engelleyecektir.

Ayakkabı Kokusu Nasıl Geçer
Ayakkabı Kokusu Nasıl Geçer

11) Kaliteli ayakkabı seçmek:

Günümüzde, ayakkabı sektöründe hizmet veren firmaların sayısı iyice artmıştır. her firmanın üretimini gerçekleştirdiği ayakkabılar, rahat kullanım için gereken kalitede değildir. Kötü koku yapması da oldukça doğaldır. Üstelik kalitesiz ayakkabılar, sadece kötü kokuya sebep olmasından değil, ayak sağlığını tehdit etmesinden dolayı da tercih edilmemelidir. Kaliteli ayakkabı seçimi ve düzenli bakımıyla, kötü koku önlenmiş olur.

12) Patates:

Ayakkabı kokusu patates ile de giderilebilir. Akşamdan ayakkabının içine koyulan bir patates, sabaha kadar ayakkabının kötü kokusunu çekmektedir.

13) Sirke ve su karışımı:

Ayakkabı kokusunun giderilmesinde etkili bir silahtır. Yalnız, ayakkabının fazla ıslanmaması için, su ve sirke karışımının sprey şişesine dökülerek az miktarda kullanılması gerekir. Ayakkabının içene bir iki fıs bu karışımdan sıkmak, kokunun giderilmesi için yeterli olacaktır. Ayrıca, sirkenin temizleyici etkisi de vardır.

14) Alkol:

Alkol, hem koku giderici hem de dezenfekte edici ve leke çıkarıcı özelliktedir. Ayakkabının içine bir miktar saf alkol sıkılarak açık havada kurutulması, tüm kötü kokuyu alacaktır. Hatta derinlemesine hijyen sağlayacak ve varsa lekeleri de çıkaracaktır.

15) Kabartma Tozu:

Ayakkabı kokusunu gidermede alternatif bir yöntemdir. Akşamdan ayakkabının içine kabartma tozu serpilir ve gece boyunca bekletilir. Sabah ise silkelenerek temizlenir.

Ayakkabı kokusu, hemen herkesin canını sıkan bir olumsuzluktur. Sürekli yıkama imkanı olmadığından, belirli bir kullanımdan sonra ayakkabılardan kötü ve rahatsız edici kokular gelmeye başlamaktadır. Bahsettiğimiz doğal yöntemler, ayakkabı kokusu nasıl gider sorusunun hem doğal hem de etkili çözüm niteliğindeki cevaplarıdır. Ancak, ayak sağlığının önemi açısından gerekli özen gösterilmeli ve ayakkabının seçiminden bakımına kadar her konuda titiz davranılmalıdır. Uygulanan tüm yöntemlere rağmen ayakkabıdaki kötü kokudan kurtulamadıysanız, kokunun kaynağını tespit etmek gerekmektedir. Bu durumda, ayakkabı kokusu için herhangi bir sağlık sorununun olma ihtimalinden dolayı, doktora bile gidilmesi önerilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here