Dünyanın ve Avrupanın En Pahalı Şehirleri

Dünyanın ve Avrupanın En Pahalı Şehirleri
Dünyanın ve Avrupanın En Pahalı Şehirleri

Dünyanın En Pahalı Şehirleri

Dünyanın en pahalı şehirleri araştırması her yıl yapılmakta ve düzenli olarak kamuoyuna duyurulmaktadır. Toplam 5 kıta üzerinde 209 şehir arasında yaşam maliyetleri çerçevesinde yapılan araştırmaların sonucunda Dünyanın en pahalı şehirleri belirlenmektedir. Bu şehirler arasında İstanbul da yer almaktadır. İstanbul, dünyanın en pahalı şehirler listesinde epey gerilerde kalmış durumdadır. Dünyanın ve Avrupanın en pahalı şehirleri sıralaması özellikle küresel çapta iş yapan firmalar için büyük önem arz etmektedir. Bu şirketlerin iş gücünü yönetme stratejileri çerçevesinde önemli referanslardan biri yapılan bu araştırmadır.

Bu tür şirketlerin yurtdışı atamalarında personel ücretlendirmesi bu tür araştırmalar doğrultusunda yapılmaktadır. Çok önemli bir veri ve referanstır. Bu çalışanların atandıkları ülkelerde yaşam maliyetlerine göre yeterli ücreti alabilmeleri sağlanmaktadır. Buna bağlı olarak diğer yan haklar tespit edilmektedir. Her yıl yapılan Dünyanın en pahalı şehirleri araştırması düzenli olarak açıklanmaktadır.

Yapılan bu araştırmalarda konut, yiyecek, ulaşım, giyim, eğlence, ev eşyası gibi temel giderler baz alınmaktadır. Bu kalemlerin dışında ortalaam 200’e yakın gider kalemi yapılan araştırmalarda dikkate alınmaktadır. Bu giderler üzerinden en pahalı şehirler sıralaması ortaya çıkmaktadır. Yapılan araştırmalar hem dünyanın, hem de Avrupa’nın en pahalı şehirleri çerçevesinde gerçekleştirilmektedir. En son 2016 yılında açıklanan Dünyanın en pahalı şehirleri sıralamasında Hong Kong başı çekmiştir. İlk sırada yer alan Hong Kong, dünya üzerinde yaşam maliyeti en yüksek olan şehirdir.

Dünyanın En Pahalı Şehirleri
Dünyanın En Pahalı Şehirleri

Dünyanın en ucuz şehirleri için tıklayın.

Dünyanın En Pahalı Şehirleri Sıralaması

Dünyanın en pahalı 10 şehri yapılan araştırmalar sonucu belirlenmiştir. 2016 yılında dünyanın en pahalı şehirleri sıralaması şu şekilde gerçekleşmiştir:

1. Hong Kong
2. Luanda
3. Zürih
4. Singapur
5. Tokyo
6. Kinşasa
7. Şanghay
8. Cenevre
9. N’Djamena
10. Pekin

Yapılan araştırmalar sonucu en pahalı şehirler listesinde ilk 10 bu şekilde sıralanmıştır. 2015 yılında ikinci sırada yer alan Hong Kong, 2016 yılında yaşam maliyeti bakımından bir sıra yükselerek birinci sıraya gelmiştir. Hong Kong’u bir önceki sene birinci sırada yer alan Angola’ya bağlı Luanda takip etmiştir. Bu araştırmada Dünyanın en pahalı şehirleri içinde Luanda ikinci sırada yer almıştır. Sıralamada üçüncülüğü Avrupa’dan bir şehir almıştır. Bu anlamda Zürih Avrupa’nın en pahalı şehirleri arasında ilk sırada, dünyada da üçüncü sırada olmuştur. Sıralama Singapur, Tokyo diye devam etmektedir. Yaşam maliyetinin en ucuz ve en ekonomik olduğu şehir ise Namibya’ya bağlı olan Windhoek olmuştur. Bu araştırma sonucu Dünyanın en pahalı şehirleri listesinde en dikkat çeken farklılık Tokyo şehrinde yaşanmıştır. 2015 yılında 11.sırada yer alan Tokyo, bu sene tam 6 basamak birden sıçrayarak 5.sıraya kadar yükselmiştir.

Yapılan araştırmada İstanbul 101. sıradadır. Geçen sene 99. sırada yer alan ve 2016 yılında Dünyanın en pahalı şehirleri içinde 2 basamak gerilemiştir. Özellikle Amerikan Dolarının yakn dönemde ciddi yükselişş trendine geçmesi Amerika şehirlerini de sıralamada yukarılara çekmiştir. Bu anlamda New York, Amerikan en pahalı şehri olmuştur. Dünya sıralamasında da Amerika’ya bağlı pek çok farklı şehir üst basamaklara yükselmiştir.

Avrupa’nın En Pahalı Şehirleri

Avrupa’nın en pahalı şehirleri arasında İsviçre’nin Zürih kenti ilk sıradaki yerini bu sene de korumaktadır. Çeşitli harcamalar üzerinden yapılan değerlendirmelerde Zürih, Avrupanın en pahalı şehri olmuştur. Bunun dışında Avrupa’nın en pahalı şehirleri sıralamasında yine bir İsviçre şehri olan Cenevre ikinci sırayı almıştır. Cenevre’yi Bern izledik ve Avrupa’da en pahalı üçüncü şehir oldu. Bu sıralamada Londra 4, Paris 5, Milano 6, Viyana 7.sırada yer almıştır. Viyana’yı Roma izledi ve Avrupanın en pahalı şehirleri arasında kendine yer buldu.

Görüldüğü üzere Avrupa ülkeleri yaşam maliyetleri bakımından biraz daha gerilemiş durumdadır. Bunun temel nedeni Amerikan Doları’nın hızlı bir yükseliş trendine girmiş olmasıdır. Pek çok Avrupa yerel para birimleri Dolar karşısında kan keybetmiştir. Bu durum Avrupa şehirlerini yaşam maliyeti bakımından biraz daha ucuz seviyeye getirmiştir. Avrupa şehirlerinin toplumsal olaylar ve terör gibi tehditlerden dolayı da etkilendiği ifade edilmektedir. Tüm bu veriler ışığında içinde bulunduğumuz yıl içerisinde de Dünyanın en pahalı şehirleri sıralamasını merakla bekliyor olacağız. Ekonomik göstergelere bakılırsa, Avrupa şehirlerinin bu senede düşüş göstereceği tahmin edilmektedir.

Avrupanın En Pahalı Şehirleri
Avrupanın En Pahalı Şehirleri

Vizesiz gidilen ülkeler için tıklayın.

Genel Değerlendirme

Son olarak genel bir değerlendirme yaparak yazımızı tamamlamak istiyoruz. Dünyanın en pahalı şehrinin Hong Kong olduğunu ifade etmiştik. Mega kentlerimizden olan ve 20 milyona yakın bir nüfusa olan İstanbul’un 2016 yılı Dünyanın en pahalı şehirleri listesinde ilk 100 içinde yer almaması sevindiricidir. Hem İstanbul, hem de diğer Avrupa şehirlerinin düşüş trendi sürecek gibi görünüyor. Diğer Kıtalara da bakmak gerekirse, Ortadoğu’da en pahalı şehir son zamanların yükselen değeri Dubai olmuştur. Dubai, en pahalı şehirler listesinde 21. sıradadır. Dubai’yi Abu Dabi ve Cidde takip etmektedir. Genel anlamda en pahalı şehirlerin Uzak Doğu ülkeleri olan Hong Kong, Singapur ve Tokyo gibi şehirler olduğunu ifade edebiliriz.

Dünyanın en pahalı şehirleri araştırması pek çok açıdan önem arz etmektedir. Gerek çok uluslu şirketler, gerekse de turistlik seyehat yapacaklar için belirleyici bir araştırmadır. Bu araştırma doğrultusunda yapacak olduğunuz seyehatleri planlayabilir ve buna göre bütçenizi belirleyebilirsiniz. Çok uluslu firmalar içinde yapacak oldukları personel atamalarında en pahalı şehirler araştırması çok önemli bir referans olarak alınmaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.