Atatürk Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır, Nasıl Çoğaltılır

Atatürk Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır, Nasıl Çoğaltılır
Atatürk Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır, Nasıl Çoğaltılır

Atatürk Çiçeği Nedir

Bu makalemizde sizler için Atatürk çiçeği bakımı nasıl yapılır, Atatürk Çiçeği nasıl bakılır ve nasıl çoğaltılır sorularının cevabını vericez. Ancak önce biraz bu çiçeğin genel özelliklerinden ve neden bu ismi aldığından bahsetmek istiyoruz.

Anavatanı Meksika ve Orta Amerika olan sütleğengiller familyasına ait olan bu çiçek sarı ya da kırmızı olarak iki farklı şekilde çiçek açar. Adını bir süs bitkisi olarak Türkiye’de yetiştirilmesi ve tanınması aynı zamanda Atatürk tarafından yetiştirilmesi ve özen gösterilmesi sebebiyle alır.

Koyu kırmızı yaprakları sebebi ile Hristiyanlar tarafından Noel’de süsleme amacıyla çok kullanılan bu çiçek aynı zamanda Noel yıldızı olarak anılmaktadır. Bir diğer ismi ise Meksika’dan Amerika Birleşik Devletleri’ne getirip orada yaygınlaşmasını sağlayan bitki bilimci Roberts Poinset’in soy ismi Poinsettia‘dır.

Orkide Çiçek Bakımı Nasıl Yapılır

Atatürk Çiçeği Fiziksel Özellikleri

Ilıman iklim koşullarında ve açık havada yetişen bu çiçek, kimyasal müdahale olmaması durumunda boyu genellikle beş metreye kadar ulaşmaktadır. Yaprakları uzun ve sivri uçlu, renkleri ise koyu yeşildir. Çanak olan yapraklar ki çiçek olarak bilinmektedir genellikle kırmızı, pembe ya da beyazdır. Kırmızının çiçek zannedilmesi üzerine Noel Yıldızı adını almıştır ancak çiçek rengi küçük ve sarıdır.

Atatürk Çiçeği Bakımı

  • Toprak Seçimi

Tamamen zararlı maddelerden arındırılmış ve işlem görmüş süs bitkisi toprağı iyi bir tercihtir. Mineraller ve torfça açısından zengin olan bu toprak yumuşak ve hava geçirgendir. Yılda bir kez olacak şekilde toprağı ve saksısı değiştirilmelidir. Toprağı değiştirilir iken vitamin ve mineral desteği verilmeli ve değiştirdikten sonra 1 hafta güneşe gösterilmemelidir.

Atatürk Çiçeği Bakımı
Atatürk Çiçeği Bakımı
  • Büyüme Ortamı

Ortalama olarak minimum 10 derece maksimum 19 derecede tutulması gereken oldukça hassas bir bitkidir. Sıcağı sevmediği gibi sıcağa maruz kalması durumunda yaprakları küser ve dökülmeye başlar. Dolayısı ile soğuk ortamda büyütmek en sağlıklı tercih olacaktır. Atatürk Çiçeği soğuğu sevdiği gibi ışığı ve havayı da sever. Yani gölgeli ve esen bir yer çiçek için en ideal yerdir.

  • Sulama

Atatürk Çiçeği bakımı konusunda sulama da oldukça önemlidir. Kış aylarında hafta bir yaz aylarında ise haftada iki defa sulanması en uygun sulama ölçüsüdür. Kışın verilecek suyun ortam sıcaklığında olması çok önemlidir. Suyun soğuk olması durumunda bitki kökleri donmaya yüz tutar. Yazın yine aynı şekilde soğuk su verilmemelidir. Toprağın ıslanması yeterli olacaktır. Suyun alttan süzülecek derecede sulanması ve su birikintisi oluşması mantar vb. bitki hastalıklarının başlangıcına sebep olabilir. Bu da ne yazık ki çiçeğin yaprak döküp ölmesi, solması ve kökten çürümesi demektir.

  • Işık

Yukarıda da belirttiğimiz üzere havadar ve gölge yerleri seven Atatürk Çiçeğinin yapraklarının kızarması ve olgunlaşması için Eylül ayı itibari ile ortalama olarak 12 ile 15 sat arasında tamamen karanlık bir ortamda bulunması gerekmektedir. Yapay ışık vb. diğer tüm aydınlatmalar çiçeğin gelişimini ve renk vermesini olumsuz açıdan etkilemektedir. Bu yöntem çiçek tomurcuklarını gösterene dek uygulanmalı ve ardından doğal ortam ışığına alınmalıdır. Atatürk Çiçeği bakımı için ışık önemlidir. Güneş ışığını ve sıcağını sevmediğini tekrar belirtmek isteriz.

Atatürk Çiçeği Nasıl Çoğaltılır

Çok merak edilen noktalardan biri de Atatürk Çiçeği nasıl çoğaltılır? Mart – Nisan ayı gibi bahara giriş zamanında çiçek gücünü yavaşça kaybeder ve tekrar güçlenme ihtiyacı duyar. Bu durumlarda yan dalların eklem yerlerinden verev olacak şekilde kesilen küçük dallar uygun saksı ve toprağa ekilir. İlk sulama çok önemlidir. Çok su koymanız durumunda çoğaltma işlemi başarısız olur. Az sulamanız durumunda ise bitki kurur. Yaklaşık bir hafta boyunca sadece nemli olacak şekilde sulanması, mümkünse sadece püskürtme yapılması gerekmektedir.

Atatürk Çiçeği Bakımında Dikkat Edilecek Noktalar

  • Atatürk çiçeği nasıl bakılır dendiğinde akla gelen en önemli noktalardan biri sulama miktarına çok dikkat edilmesi gerektiğidir. Çok sulanması durumunda oluşacak olan mantar hastalıkları vb. hastalıklar çiçeği öldürebilir. Az sulanması ise vitaminsiz kalıp kurumasına neden olur.
  • Atatürk çiçeği bakımı yapılırken, bitkinin yılda bir defa yapılan saksı ve toprak değişiminde gübrelemeye dikkat edilmelidir. Mümkün olduğunca sıvı gübre verilmesi en uygunudur.
  • Klima ve kaloriferli ortamlar tüm çiçekler gibi Atatürk Çiçeği içinde en uygunsuz ortamdır. Bitkilerin kurumasına sebep olan bu ortamlarda en iyi önlem her gün püskürtme yolu ile sulanmasıdır.
  • Işığı çok seven Atatürk Çiçeği’ni sadece tomurcuklanmadan önce uzun bir süre ışıksız bırakmak gerekiyor. Haricinde serin ve bol ışık alan bir yerde gölgede tutmanız uygundur.
  • Çiçek dönemi geçmiş yaşlı çiçeğin Nisan ayı itibari ile budanması çok önemlidir. Budandığı takdirde tekrar yeşerecek ve çiçek açacaktır.

Atatürk Çiçeği Ne Zaman Açar

İnsanlarda olduğu gibi diğer canlılarda ve bitkilerde yapıları ile neye ihtiyacı olduklarını belirtirler. İnsanların suya ihtiyaç duyması durumunda cildin kuruması gibi Atatürk Çiçeği de susadığı zaman dal ve yaprakları bizlere sinyal verir. Özellikle Aralık Ocak ve Şubat aylarında yapraklarda görülen küçük sarı benekler çiçeğin su ihtiyacı olduğuna işaret eder. Bol miktarda su verilmelidir.

Atatürk Çiçeği Nasıl Çoğaltılır
Atatürk Çiçeği Nasıl Çoğaltılır

Kışın bitişinin ardından çiçek kendini kapatır ve gücü gider iyi budanması, doğru sulanması ve gübrelenmesi düzenli bir şekilde ışık verilmesi sonucunda yaz aylarından sonra, sonbahara doğru yaprakları tekrar kırmızılaşmaya ve çiçek tomurcukları kendini göstermeye başlayacaktır.

Atatürk Çiçeğine Zarar Verebilecek Etmenler

Kış aylarında bitki bitleri, bitlerin en büyük tehlikesidir. Yaprakların alt kısmına yapışan bu küçük yeşil ve beyaz renkli parazitler bitkini tüm besin ihtiyacını emerek bitkiyi kurutmaktadır. Atatürk Çiçeği bakımı için önemli olan bu hususta, bitkiyi bitlerinden ve haşerelerden korumak için düzenli olarak ilaçlama yapılması gerekmektedir. İlaçlama yapılamayacak durumlarda alternatif olarak görülen ve son zamanlarda oldukça popüler olan yumurta kabuğu uygulamasını deneyebilirsiniz. Yumurtanın kabuğunu çiçeğin gövdesine toğrağın üstüne bırakıyorsunuz ve parazitler yaklaşmıyor. Yumurtanın kabuğunu kırıp toprağa karıştırmanız ise bitkiyi gübre etkisi gibi güçlü kılıyor. Yaz aylarında görülen en büyük tehdit ise külleme ve mantar hastalığıdır. Bunu önlemek biraz daha basit bir yöntemdir. Çiçeği ıslak bırakmamanız yeterli olacaktır.

Not: Çoğu insandan duymuşuzdur çiçeklerin iyi lafı ve kötü lafı ayırt edebildiğini, sohbeti sevdiklerini. Atatürk bu çiçeği yetiştirir iken, onu sular iken sürekli sohbet eder, ona güzel sözler söylermiş. Çiçek sularken en sevdiği şarkı ise fikrimin ince gülü şarkısıdır. Bu yüzden çiçeği büyütürken ona sevginizi hissettirmeniz de önemlidir.

Önceki İçerikStopaj Ne Demek, Stopaj Vergisi Nedir
Sonraki İçerikVecihi Hürkuş Kimdir, Vecihi Hürkuş Hayatı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.