Astrid Lindgren Kimdir, Yazarın Hayatı Ve Eserleri

Astrid Lindgren kimdir hayatı eserleri
Astrid Lindgren kimdir hayatı eserleri

Astrid Lindgren Kimdir?

Çiftçi bir ailenin çocuğu olan Astrid Lindgreen, 14 Kasım 1907’de hayata merhaba dedi. Çocukluğu, İsveç’in güneyinde şirin bir kasaba olan Wimmerby’de geçti. Kitapları 80’den fazla dile çevrilip birçok ülkede yayınlandı. Dünyada kitapları en fazla çevrilen dördüncü yazar oldu. Çocuk edebiyatına onlarca eser kazandırdıktan sonra 18 Ocak 2002 yılında Stockholm’de hayata veda etti. Yazarın hayatı ve eserleri hakkında daha fazla bilgi edinmek, Astrid Lindgren kimdir sorusuna detaylı cevap bulmak istiyorsanız yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

Doğum Yeri ve Tarihi: Wimmerby, Smaland, İSVEÇ / 14 Kasım 1907

Vefat Yeri ve Tarihi: Stockholm, İSVEÇ / 28 Ocak 2002 

Astrid Lindgren’in Hayatı

Astrid Lindgren
Astrid Lindgren

Takvimler 14 Kasım 1907’yi gösterirken Astrid Lindgren’in hayatı, etrafı elma ağaçlarıyla çevrili küçük bir evde başladı.Yaşadıkları ev, Wimmerby’nin dışında Nas adlı bir çiftliktedir. Çiftçi bir ailenin ikinci çocuğu olarak doğdu. Yazarın babasının adı Samuel August Ericsson, annesinin adı ise Hanna Nee Jonsson’dur. Yazar, evlenince Lindgren soyadını alsa da ilk ismi Astrid Anna Emillie Ericsson’dur. Yazarın biri kendinden büyük olmak üzere üç kardeşi vardır.

Christine Nöstlinger Kimdir

Astrid Lindgren Çocukluk Yılları

Astra Lindgren’in hayatında çocukluk yıllarının özel bir yeri vardır. O günlerden özgürlük ve güven içinde geçen mutlu yıllar diye bahsetmektedir. Bu konuda anne babasına minnet duygusunu her fırsatta dile getirmektedir. Çünkü ailesi ne zaman ihtiyaç duysa yanımda olan, bununla beraber çiftliğin büyük arazisinde ihtiyaç duyduğu özgürlüğü ona tanıyan insanlardı. Bu özgürlük hissi ona fantastik hayal gücü ve keşif duygusu kazandırmıştır.

Astrid Lindgren, çocuk olmasına karşın ailesine çiftlik işlerinde yardım ediyordu. Toprağın sürülüp ekilmesinde, ürünlerin hasat edilmesinde işçilerle de hep yan yanaydı. Yazar, bu değişik yaşlardan insanlarla geçirdiği zamanları çok kıymetli buluyor. Ona göre çocukluğundaki bu deneyimler, insani duyarlıklarını geliştirmesinde kendisine büyük katkı sağlamıştır.

Astrid Lindgren Gençlik Yılları
Astrid Lindgren gençlik yılları
Astrid Lindgren gençlik yılları

Astrid Lindgren, gençliğe adım attığı günleri ilginç bir şekilde anlatır: “O günleri çok iyi hatırlıyorum. Tatillerde rahibin torunuyla oyunlar oynardık. Bir sabah oyunlar oynamak için bir araya geldik. Fakat bir anda artık oynayamayacağımızı fark ettim. Kendimi aptal ve üzgün hissettim.”

Yazar, eğitimini tamamladıktan sonra kasabanın gazetesinde gönüllü olarak çalışmaya başladı. Çalıştığı gazetenin editörü, Astrid Lindgren’in yeteneğini keşfeden ilk kişi oldu. Bir süre burada çalıştıktan sonra 18 yaşında Wimmerby’den ayrılıp Stockholm’e yerleşti. Burada Bar-Lock Enstitüsü’ne yazıldı. Muhasebecilik ve iş yazışmaları eğitimi aldı. Önceleri bir süre ofislerde stajyerlik yaptı. Daha sonra ise 1927 yılında ilk sekreterlik görevini aldı.

Bir yıl sonra, 1928 yılında, Kraliyet Otomobil Kulübü’nde sekreterlik yapmaya başladı. Üç yıl sonra ise aynı zamanda patronu olan Sture Lindgren’le evlendi. Bu evlilikten 1934 yılında Karin adlı bir çocukları oldu. Eşi Sture Lindgren, 21 yıl sonra 15 Haziran 1952’de yaşama veda etti.

Astrid Lindgren Birinci Dünya Savaşı Yılları

Astrid Lindgren, 1939 yılında II. Dünya Savaşı başladığında o kanlı günleri tarihe not etmeye karar derdi. Bu sebeple de savaş günlükleri adını verdiği yazılar yazmaya başladı. Savaşın sona erdiği 1945 yılına kadar tam 17 günlük yazdı.  Bu 17 günlüğün ilki ise şu sözlerle başlıyordu:

İşte, savaş başladı. Bu olanlara kimse inanamıyor. Geçenlerde, savaş başlamadan önce, Elsa ile parkta biraz oturduk. Etrafta çocuklar neşe içinde oyunlar oynarken savaşlar hakkında konuştuk. Güvenli dünyamızdan Hit’lere aklıselim tavsiyelerde bulunduk. Bir savaş yaşanmaması konusunda Hit’lerle mutabakata vardık. Ve sonra bugün…”

Astrid Lindgreen, bu paragrafı günlüğüne savaşın ilk gününde yazdı. Böylece savaş karşıtlığını ve üzüntüsünü dile getirdi.

Astrid Lindgren’in Yazarlık Kariyeri

Lindgren’nin yazarlık hayatı ise kızının hastalanmasıyla başladı. O sıralar 6-7 yaşlarında olan kızı Karin, akciğer iltihabına yakalandı. Kızının yatağının başucunda günlerce ona masallar anlattı. Anlattığı masallar kızı tarafından çok beğenilince yazmayı denedi. Böylece tüm dünyada tanınmasını sağlayan, onlarca dile çevrilip yüzden fazla ülkede okunmasını sağlayan Pippi Uzunçorap’ı yazdı. Ancak başlarda birçok yayınevine gönderdiği bu kitaptan olumlu dönüş alamadı. Dönemim en prestijli yayınevleri kitabı yayınlamayı reddetti. O sıralar iflasın eşiğinde olan Raben-Stögren adlı yayınevinin açtığı yarışmaya katıldı. Kitap bu yarışmada birinci oldu ve 1944 yılında yayınlandı. Kitap mucizevi bir şekilde çok beğenildi ve onlarca kez tekrar baskı yaptı. Kitabın basıldığı yayınevi, iflastan kurtuldu. Böylece tekrar eski günlerine döndü.

Astrid Lindgren hayatında bir dönüm noktası olan bu kitabı aslında yazar olmak amacıyla yazmamıştı. Kızını eğlendirmek amacıyla kendi hayal dünyasını yazıya aktarmıştı. Kızı tarafından çok beğenilince yayınlama karar aldı. Dolayısıyla aslında bir klasik haline gelen Pippi Uzunçorap kitabı, kızı Karin sayesinde dünya çocuklarıyla buluştu. Stockholm’de başlayan bu macera zamanla seri kitaplar haline geldi ve tüm dünyaya yayıldı.

Astrid Lindgren’nin Edebi Kişiliği

Astrid Lindgren kitapları
Astrid Lindgren kitapları

Yazarlık kariyeri 1944 yılında Pippi Uzunçorap adlı kitabıyla başladı. Daha sonra serinin ikinci ve üçüncü kitabını yazdı. Hatta onlarca kitap daha yazdı ve tüm dünyada büyük bir beğeniyle okundu. İsveçli yazarlar arasında en fazla çevirisi yapılan ünlü yazarın kitapları yaklaşık 165 milyon adet sattı. Astrid Lindgren’in edebi kişiliği üzerinde çocukluk yıllarının katkısı ise çok büyüktür.

Çocukluğunda çiftçi olan ailesine sık sık yardım etmiş, çiftlikte çalışan işçilerle uzun zamanlar geçirmiştir. Ünlü yazar o günlerden bahsederken şu ifadeleri kullanır: Astrid Lndgreen kimdir sorusunun cevabı çocukluk yıllarıyla şekillenir. Çünkü çocukluğumda ailemin güvenli ortamında özgürce büyüdüm. Teknolojiden yoksun bu dönemde tarla işlerinde aileme ve işçilere yardım ettim. O zamanlar televizyon veya radyodan yoksun dönemlerdi. Dolayısıyla çiftliğimizin çalışanları eğlenmek için birbirlerine masallar anlatırdı. Ben de yemek molalarında, kısa dinlenme aralarında ve iş paydoslarında hep yanlarındaydım. Böylelikle hikâyeler, birbirinden komik anektodlar ve şarklar dinledim. Dinlediğim bu hikâyelerin hayal gücüme dolayısıyla da edebi kişiliğime katkısı inkâr edilemez.”

Çiftliğin özgür doğasında işçilerin eğlenceli hikâyeleriyle başlayan bu serüven, yazara çok beğenilen kitapları yazdırdı. Hem eğlenceli hem asi ve farklı aynı zamanda sorumluluklarının farkında karakterler yaratmasını sağladı.

Astrid Lindgren Pippi Uzunçorap
Astrid Lindgren pippi uzunçorap
Astrid Lindgren pippi uzunçorap

Astrid Lindgren kimdir, sorusu yarattığı Pippi Uzunçorap sayesinde tüm dünyada sorulmaya başlandı. Aslında yazarın kendisi de karakterin bu kadar sevileceğini muhtemelen tahmin etmemişti. Hatta ilk kitabını kaleme alırken yazar olmayı bile hayal etmiyordu. Ancak kitabın büyüsü, yazara tahminlerin ötesinde bir ün kazandırdı.

Pippi Uzunçorap kitabını bu kadar özel kılan ise ana karakterinin herkesten farklı biri oluşudur. Bu kızıl saçlı kız, asi ruhlu maceradan maceraya koşan çılgın biridir. En başta farklı renklerde uzun çoraplar giyer mesela. Yetişkinlerin düşüncelerini pek takmaz ancak sorumluluklarının da hep farkındadır.

Pippi Uzunçorap karakterinin esin kaynağıyla ilgi iki tahmin vardır. Birinci ve güçlü ihtimale göre Pippi Uzunçorap karakterinin esin kaynağı, kızı Karin’in ilkokulda sınıf arkadaşlarından biridir. Diğer ihtimale ise Kuzey Avrupalı bir yazarın Bibi adlı roman kahramanıdır. Söz konusu roman kahramanı da Pippi Uzunçorap gibi çekincesi olmayan korkusuz bir karakterdir.

Astrid Lindgren’in Hayatının Son Dönemleri
Astrid Lindgren hayatı
Astrid Lindgren hayatı

Astrid Lindgren’in hayatı mutlu bir çocuklukla başlasa da dönem dönem zor zamanlardan geçti. Çalışmaktan ve üretmekten yaşamının son zamanlarına kadar asla vazgeçmedi. Yaşlılıkla birlikte işitme ve görme yeteneklerinde azalma başladı. İşlerini çoğu zaman büyüteç yardımıyla tamamladı. 91 yaşında talihsiz bir olay sonucu felç geçirdi. Aynı zamanda bu dönemde arkadaşlarının art arda ölümüyle büyük üzüntü yaşadı. O günlerde ölümle ilgili şu sözleri sarf etti: “Ölüme asla karşı değilim, ancak yarın değil… Ölmeden önce tamamlamam gereken işler var.

Takvimler 28 Ocak 2002’yi gösterirken Stockholm Dalagatan 46’daki evinde hayata veda etti. Kendisi için 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde cenaze töreni düzenlendi.

Ölümünden sonra Astrid Lindgren onuruna, Stockholm’de kendi adıyla çocuklar için bir müze kuruldu. 94 yıllık yaşamdan geriye dünya çocuk edebiyatına büyük bir miras ve şu sözleri kaldı:

Ağlayabildiğiniz kadar ağlayın ama sonrasında gülmeyi bilmelisiniz.”

Astrid Lindgren’in Eserleri

Astrid Lindgren eserleri
Astrid Lindgren eserleri

Kızı Karin’in ısrarlarıyla başlayan hikâyeciliğine onlarca eser sığdırdı. Astrid Lindgren’in kitapları yaklaşık seksen dile çevrildi. Yüzden fazla ülkede basıldı. Kitapları bugüne kadar yüz altmış beş milyondan fazla kopyaya ulaştı.

Astrid Lindgren’in Türkçeye çevrilen kitapları ise şunlardır:

 • Pippi Uzunçorap
 • Pippi Uzunçorap Denize Açılıyor
 • Pippi Uzunçorap Büyük Okyanusta
 • Pippi Uzunçorap Köşkte
 • Pippi Uzunçorap Korsan
 • Yaramaz Emil
 • Emil Yaramazlıklarına Devam Ediyor
 • Emil Hala Yaramaz
 • Şamatalı Köy
 • Şamatalı Köy’de Neler Oluyor?
 • Şamatalı Köy’de Eğlence
 • Aslan Yürekli Kardeşler
 • Mio, Benim Mio’m
 • Haydudun Kızı Ronja
 • Güney Çayırı
 • Maskara Çocuk Zozo
 • Yaramazlık Şampiyonu Zozo
 • Güneş Ülkesi
 • Avare Rasmus
Önceki İçerikChristine Nöstlinger Kimdir, Yazarın Hayatı ve Eserleri
Sonraki İçerikAsa Lind Kimdir, Yazarın Hayatı ve Eserleri

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.