Asalak Ne Demek, Asalak İnsan Nedir

Asalak Ne Demek, Asalak İnsan Nedir
Asalak Ne Demek, Asalak İnsan Nedir

Asalak Ne Demek

Asalak bir canlının üzerinde bulunan, canlıdan sürekli olarak ‘’kan ve besisuyu’’ kullanımı yapan tek başlarına değil, sadece başka canlıların üzerinde yaşayabilen bir parazit canlıdır. Asalak çeşitleri hayvanların üzerinde yaşayan asalaklar ve bitkilerin üzerinde yaşayan asalaklar olarak ikiye ayrılmaktadır. Günümüzde ise başkaları üzerinden geçinen insanlar için asalak insan tipi yakıştırması sıkça yapılmaktadır. Bu benzetme asalak canlılardan gelmektedir.

Canlılar hayatlarını idame ettirebilmeleri için farklı yöntemler kullanır. Kimi canlılar tüm hayatlarını saklanarak geçirirken bazı canlılar ise büyük savaşlar vererek hayatta kalma mücadelesini verir. Asalakalar ise daha farklı bir yöntem uygular ve diğer canlıların üzerlerinden hayatta kalmaya çalışırlar. Asalaklığın zarar verdiği ve üzerinde yaşamını sürdürdüğü canlıya ‘’konak’’ denir. Asalakların bitkiler üzerinden geçim sağlamasına ‘’fitoparazit’’, hayvanlar üzerinde olmasına ise ‘’zooparazit’’ denir.

Puşt Ne Demek

Asalak İnsan Nedir

Asalak insan günümüzde birçok farklı sosyokültürel alanda kullanılan bir tanımlamadır. Genel olarak kullanımı ağır bir kelime gözüktüğü için asalak insan nedir gibi sorular sıkça sorulmaktadır. Asalak insan geçimini başka insan veya insanlardan sağlayan, bulunduğu ortamda sürekli olarak taleplerde bulunan ve bunu süreklilik haline getirerek insanları kullanmaya çalışan/kullanan kişiye denmektedir.

Asalak insanlar kendi yaşamları dışında çevresinde bulunan insanların yaşamlarını gözetmezler. Bu nedenle karşı taraftan sürekli talep içerisinde olup kendilerinin ise sadece kullanan taraf olduklarının aslında çoğu zaman farkındadırlar. Bu nedenle asalak gibi yaşamak günümüzde birçok tartışmaya söz konusu oluyor. İnsanların kendilerini bu tarz kişilere kullandırtması veya kullanmasına farkında olmadan izin vermesi kişisel benliğe ciddi zararlar verebiliyor. Asalak insan tarafından kullanılan biri bunun farkına vardığında çoğu zaman o kişiyi kendinden uzaklaştırmaktan güçlük çekiyor. Zira asalak davranışlarda bulunan kişi kullandığı kişiyi kolay kolay bırakmak istemiyor.

Embesil Ne Demek

Asalak Canlılar Hangileri

Hayvansal Asalaklar

Parazitler insanlarda veya hayvanlarda yaşamlarını sürdürebilirler. Kimi zaman hayatlarının belli bir bölümünü hayvanlar üzerinde geçiren parazitler morfolojik ve fizyolojik gelişimini sağladıktan sonra bir insana geçiş yapabilirler. Parazitlerin gelişmesi için mutlaka kullanabilcekleri bir konağa ihtiyaçları bulunur. Parazitlerin konaklar üzerinde duruşları veya durma zorunlukları bazı durumlarda değişebilir. Örneğin bazı parazitler sadece insan kanını tercih ederler veya bir asalak türü birden fazla yerde rahatlıkla yaşamını sürdürebilir. Bir kenenin hayvan vucüdündan insan vucüduna geçmesi gibi. Parazitler insanlar ve hayvanlar arasında olan seçimlerini genelde bilinçli yapmaz ama bazı asalaklar bu konularda seçim yapma eğilimi gösterebilir.

asalak insan nedir
asalak insan nedir

Parazit hayvanların veya insanların vucütlarının içinde veya dışında kendini gösterebilir. Asalak canlılar hangileri? Bit, tahtakurusu veya kene dışarıda asalak yaşam sürdüren canlılardır. Vucüdün karaciğer, akciğer, safra yolları, idrar yolları ve sindirim yollarında bulunan parazitler iç parazit olarak adlandırılmaktadır.

Parazitlerin genel olarak insanlara bulaştığı alanlar şu şekilde bilinmektedir;

  • Toprak içinde bulaşabilir.
  • Su ile bulaşabilir.
  • Başka bir parazit yolu ile.
  • Hayvanlar üzerinden parazit bulaşabilir.
  • Parazitli bir kişinin eşyalarından veya kendisinden direk olarak parazit bulaşabilir.

Parazitlerin insan yaşamı üzerinde farklı etkileri olabilir. Kimi asalaklar sadece alerjiye sebep olabilirken kimi zaman şok, kanser, kansızlık ve iltihab gibi sorunlar ortaya çıkabilir.

Bitkisel Asalaklar

Parazitler kendileri için gerekli olan besinleri bitkiler üzerinden de sağlayabilmektedir. Bitkilerin iç kısımlarına yerleşen bu parazitler bitkilerde çürümeye kadar giden bir yolun başlangıcına neden olabilirler. Bitkiler arasında asalaklara genelde yüksek bitkilerde, su yosunlarında veya mantarlar ve kamçılılarda rastlanabilir.

Parazitlerin büyük bir kısmı sadece belirli bitkiler üzerinde yaşar ve diğer bitkilere geçiş sağlayamaz. Bunun nedeni ise sadece o bitki üzerinde ihtiyacı olan besini bulabilmesidir. Parazitlerin küçük bir kısmı ise bitkiler arasında geçişler sağlayabilir.

Bitkisel asalaklar bulundukları bütün yapılara zarar verirler. Meyve veren ağaçları çürütebilecekleri gibi tarla ve bahçelere çok büyük oranlarda zararlar verebilirler. Bu zararlar nedeniyle bitkilere ve hayvanlara bazı uygulamalar yapılabilmektedir. Örneğin bitkiler belirli dönemlerde ilaçlanabilir veya hayvanlara iç/dış parazit aşıları yapılabilmektedir. Bu önlemler asalaklara karşı işe yarayan ve asalak oranını çok ciddi şekilde düşüren yöntemlerdir.

Önceki İçerikRetorik Ne Demek, Retorik Nedir
Sonraki İçerikKabzımal Ne Demek, Kabzımallık Mesleği Nedir

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.