Asa Lind Kimdir, Yazarın Hayatı ve Eserleri

asa lind kimdir hayatı eserleri
asa lind kimdir hayatı eserleri

Asa Lind Kimdir?

Çocuk ve gençlik edebiyatı yazarı olan Asa Lind, 1958 yılında İsveç’in kuzeyinde yer alan Angermaland’da dünyaya geldi. Çocukluk yılları bu köyde geçti. Babasından evrenin merkezi diye hayal ettikleri mutfaklarında masallar dinleyerek büyüdü. Hayatının belirli dönemlerinde bakıcılık, aşçılık, radyo programcılığı gibi işlerde çalıştı. Çocuk edebiyatının klasiklerinden biri olan Kumkurdu ile tüm dünyada tanındı. Şu sıralar bir adada yaşıyor, çocuk ve gençler için hayal üretmeye devam ediyor. Dilerseniz şimdi Asa Lind kimdir sorusuna, hayatı ve eserlerine daha yakından bakalım.

Doğum Yeri ve Tarihi: Karbacken, Argermaland, İSVEÇ / 1958

Asa Lind’in Hayatı

Kuzey İsveç’in şirin köylerinden biri olan Angermaland’da 1958 yılında doğdu. Çocukluğunu geçirdiği bu köydeki evleri, Asa Lind’in hayatında önemli bir yere sahiptir. Dört kız kardeşin birlikte büyüdüğü bu evin mutfağı, evrenin merkezi olan büyülü bir dünya idi. Asa Lind’in babası ise bu büyülü dünyanın yüce masal anlatıcısıydı. Onlara bu mutfakta masallar, öyküler anlatıp durdu. Dolayısıyla ünlü yazar, bu büyülü dünyada masal dinleyerek, şarkılar söyleyerek büyüdü. Bu ise onun hayal dünyasına yeni yeni kapılar açtı.

Astrid Lindgren Kimdir

Babasıyla geçirdiği bu özel zamanlar Asa Lind’in yaratıcılığına büyük katkı sağladı. Annesi ise her fırsatta ona düşüncelerinde daima özgür olabileceğini söyledi.

asa lind hayatı
asa lind hayatı

Asa Lind, tam zamanlı yazarlık hayatına başlamadan önce birçok işte çalıştı. Öğretmenlik, aşçılık ve huzur evlerinde bakıcılık yaptı. Radyolarda program hazırladı ve sundu. Çocuk oyunları yazdı, illüstratörlük yaptı. Aynı zamanda çocuk ve gençler için kitaplar yazdı. Kumkurdu adlı kitabını yayınladığında büyük beğeni topladı. Böylece ünü tüm dünyaya yayıldı. Kitapları birçok dile çevrildi. Asa Lind, yaşamını Finlandiya’nın güneybatısında yer alan Aland adasında sürdürüyor. Çocuklara ve gençlere hayal üretmeye devam ediyor.

Asa Lind’in Edebi Kişiliği

İsveç’in kuzey köylerinin birinde dünyaya gelen Asa Lind’in edebi kişiliği annesinin şu sözleriyle şekillendi: “İstediğini düşünmekte özgürsün, çünkü kimse düşüncelerini senden alamaz.”
Asa Lind, çocukların özgürce düşünmesi gerektiğine inanıyor. İyi edebiyatın ya da kitabın çok soru üretmesi gerektiğini ifade ediyor. Kitaplarında iyi ve kötüyü didaktik bir üslupla anlatmıyor. Ona göre bir şeyleri iyi ve kötü diye adlandırmak işe yaramaz. Öyle olsaydı dünyada kötü insan kalmazdı, diyor. Bunun yerine çocukları bu konular üzerine düşünmeye sevk etmenin, sorgulamalarını sağlamanın çok daha faydalı olduğunu ifade ediyor.
Ayrıca Asa Lind’e göre çocuklarla her şey paylaşılabilir, onlara her şey anlatılabilir. Buna atomun yapısından tutun da ölüme kadar her şeyi ekliyor. Çünkü ona göre bir konunun kolay ya da zor oluşu biz yetişkinlerin bakış açısıyla ilgilidir. Onları zorlaştıran bizleriz, diyor. Bu düşüncesini şu örnekle ifade ediyor: “Ölüm bizim için anlaşılmaz ya da zor bir konu olabilir ancak bir çocuğun gözünden öyle değildir. Ölüm dediğimiz şey, bir çocuk için her sabah gördüğü bir yakınının aniden yok olmasından başka bir şey değildir.”

Asa Lind ve Kumkurdu

asa lind kumkurdu
asa lind kumkurdu

2003 yılında Nils Holgersson ödülünü Kumkurdu kitabıyla kazandı. Kitabın kahramanları Zacharina adlı kız ve altın gibi parlayan tüyleriyle Kumkurdu’dur. Zacharina ailesiyle sorun yaşadığı bir gün sahilde tanışır Kumkurdu’yla. Daha sonra dost olurlar. Zacharina ne zaman ailesiyle anlaşmazlık yaşasa ya da aklında cevapsız soruları olsa Kumkurdu’nun yanına koşar. Aralarında uzun sohbetler olur.
Asa Lind, bu kitabıyla çocuklara önemli bir mesaj veriyor. Bir şey gerçekleştirmek istiyorsan önce hayal etmelisin, diyor. Çocukların gözünden büyüklerin ahmak yanlarını eleştiren, doğaya dair sırlara felsefik bir düşünceyle yaklaşan bir kitap Kumkurdu. Bu yönüyle de P4C kitaplara iyi bir örnek olabilir.

Asa Lind Eserleri

asa lind kumkurdu en iyi çocuk kitabi
asa lind kumkurdu en iyi çocuk kitabi

Çocuk ve gençlik edebiyatı yazarı olan Asa Lind’in kitapları birçok dile çevrildi. Özellikle Kumkurdu kitabıyla bütün dünyada oldukça popüler hale geldi. Daha sonra Kumkurdu kitabının ikinci ve üçüncü kitaplarını da yazdı. Diğer ikisi de en az ilk kitap kadar sevildi. Asa Lind kimdir sorusuna çok iyi cevap olan bu 3 kitap dışında da eserler verdi.
Asa Lind’in Türkçeye çevrilen eserleri şunlardır:
• Kumkurdu
• Daha Fazla Kumkurdu
• Daha da Fazla Kumkurdu
• Kaya Taş ve Kum
• Biliam ve Ben Düşünürken
• Ellika Toms’un Keşif Günlüğü
• Dinozor Yumurtası

Önceki İçerikAstrid Lindgren Kimdir, Yazarın Hayatı Ve Eserleri
Sonraki İçerikLeo Lionni Kimdir, Yazarın Hayatı, Eserleri

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.