Arnold Lobel Kimdir, Yazarın Hayatı ve Kitapları

Arnold Lobel kimdir, hayatı, kitapları
Arnold Lobel kimdir, hayatı, kitapları

Amerikalı çocuk ve gençlik yazarı, aynı zamanda illüstratör olan Arnold Stark Lobel, 1933 yılında California’da dünyaya geldi. Çok sık zorbalığa ve şiddete maruz kaldığı için mutsuz bir çocukluk geçirdi. Çocukluk yıllarında hatırlamaya değer, mutlu anları şehrin kütüphanesinde geçirdiği zamanlardır. Lobel, çocukluk yıllarının büyük bir bölümünü bu kütüphanede geçirmiş, birçok resimli kitap okuyarak yazar ve çizerlik kariyerinin temellerini atmıştır. Arnold Lobel kimdir, hayatı ve kitapları hakkında daha fazla bilgi için yazının devamını okuyabilirsiniz.

Doğum Yeri ve Tarihi: Lon Angeles, Kalifornia / 22 Mayıs 1933

Vefat Yeri ve Tarihi: New York / 4 Aralık 1987

Arnold Lobel’in Hayatı

22 Mayıs 1933 yılında Kaliforniya eyaletinin Los Angeles şehrinde doğdu. Çocukluğunun bir bölümü bu şehirde geçti. Daha sonra ailesiyle birlikte New York’a taşındı. Arnold Lobel’in hayatının en zor yılları çocukluk yıllarıydı. Çünkü çelimsiz, hasta bir çocuk olduğu için özellikle okulda sık sık şiddete ve zorbalığa uğramıştır. Dolayısıyla şehrin kütüphanesi onun için bir sığınak, güvenli liman olmuştur. Sık sık oraya gider, kitaplar okur, mutlu zamanlar geçirirdi. Okuduğu kitaplardan esinlenerek arkadaşlarına öyküler anlatır, onları da eğlendirirdi.

Arnold Lobel kimdir hayatı nasıl geçmiştir diye baktığımızda görülür ki; yazarın hayatında ilkokul dönemi önemli yer tutmaktadır. İlkokul yıllarındayken sık sık hasta olan bir çocuktu. Henüz ikinci sınıftayken uzun bir hastalık dönemi yaşadı. O sırada okuduğu resimli kitaplardan etkilenerek çizimler yapmaya başladı. O günlerde başlayan resim çizme merakı hayatı boyunca sürdü. Hatta kariyer tercihini dahi etkiledi. İlk ve orta eğitimini tamamladıktan sonra sanatla iç içe olmayı istedi. Dolayısıyla Pratt Enstitüsü’nün güzel sanatlar bölümüne girdi. Pratt Enstitüsü’nde bir yandan eğitim görürken diğer taraftan basit metinler yazıp resimlemeye çalıştı.

1955 Yılında Pratt Enstitüsü’nden mezun oldu ve orada tanıştığı Anita Kempler ile evlendi. Anita Kempler de kendisi gibi hem yazar hem de illüstratördü. Bu evlilikten iki çocukları dünyaya geldi. Kız çocuklarına Adrianne, erkek çocuklarına ise Adam isini verdiler.

Arnold Lobel ve Anita Kempler çifti birçok kitapta birlikte çalışıp birbirlerine destek oldular. Fakat bu uyum bir zaman sonra bozuldu ve 1980 yılında evliliklerine son verme karar aldılar. Lobel, eşinden ayrıldıktan sonra New York’tan ayrılıp Londra’nın güneydoğusunda yer alan Grennwich kasabasına taşındı. Birkaç yıl boyunca bu sakin kasabada yaşadı ve kitap yazmaya ve resimlemeye devam etti. Ancak talihsiz bir hastalığa yakalanınca tekrar Amerika’ya dönmek zorunda kaldı. Takvimler 4 Aralık 1987’yi gösterirken Arnold Lobel’in hayatı tedavi gördüğü hastanede kalp krizi sonucu son buldu.

Leo Lionni Hayatı

Arnold Lobel’in Kitapları

Henüz üniversite yıllarında kitaplar yazıp resimlemeye başladı. Böylece yirmi beş yıldan daha uzun olan yazar ve çizerlik kariyerine onlarca eser sığdırdı. Yüze yakın eserin resimlerini çizerken bazılarının hikâyelerini de yazdı. Ancak Arnold Lobel’in hem yazıp hem çizerliğini üstlendiği ilk kitabı A Zoo for Mister Muster (Bay Muster için Bir Hayvanat Bahçesi) adıyla 1962 yılında yayınlandı. Yazar bu ve diğer kitaplarını yazarken kendi çocukluğundan esinlendi.  Belki de çocukluğunda sık sık zorbalığa uğraması, arkadaşlık kurmada zorlanması başka bir deyişle yalnız kalması ona bu muhteşem kitapları yazma yeteneğini kazandırdı.

Arnold Lobel’in kitapları arasında en çok sevilenleri ise Kurbağa ve Murbağa dizisinin kitapları oldu. Serinin ilk kitabı olan Kurbağa ve Murbağa-Sıkı Dostlar 1970 yılında yayılandı. Yayınlandığı günden itibaren çok sevildi. 1972 yılında serinin ikinci kitabı Kurbağa ve Murbağa-Ayrılmaz İkili yayınlandı. 1976 yılında Kurbağa ve Murbağa’yla Neşeli Günler, 1979 yılında ise Kurbağa ve Murbağa’yla Dört Mevsim yayınlandı. Arnold Lobel’in kitapları birçok dile çevrildi ve onun tüm dünyada tanınmasını sağladı.

Arnold Lobel, bir röportajında kitaplarının duygularını yansıttığını, aslında yazdığı ve resimlediği kitaplar sayesinde kendi iç dünyasını keşfettiğini ifade etmiştir. Kitap yazmanın resimlemeye göre daha fazla sorumluluk gerektirdiği, dolayısıyla yazarken zorlandığını da itiraf etmiştir. Her şeye rağmen Arnold Lobel, işini çok seven yazmaktan büyük mutluluk duyan bir yazardır. Bunu “Çocuk kitapları yazmaktan ve onları resimlemekten daha keyifli bir iş düşünemiyorum.” sözleriyle ifade etmiştir.

Gelin şimdi Arnold Lobel’in  Türkçeye çevrilen kitapları hakkında da kısaca bilgiler görelim.

Kurbağa ve Murbağa-Arnold Lobel

kurbağa ve murbağa, arnold lobel
kurbağa ve murbağa, arnold lobel

Cadecott Honor, Newberry Honor ve Reading Rainbow ödüllerine layık görülen bu dört kitaplık dizinin başkahramanları Kurbağa ve Murbağa’dır. Kahramanlarımız her şeyi birlikte yapan hatta birbirlerini tamamlayan iki sıkı dosttur. Öyle ki kayıp düğmeleri birlikte ararlar, yüzmeye birlikte giderler, sık sık birbirlerine mektup yazarlar. Ayrıca hikâye anlatmaya bayılırlar. Ancak sadece birlikte eğlenirler mi? Gün gelir Kurbağa ve Murbağa verandada oturup birlikte üzülürler de.

Kurbağa ve Murbağa serisinin kitapları bir yandan dostluğu, yardımlaşmayı öğretirken diğer taraftan cesaret, korku, irade, çalışkanlık gibi kavramlara başka bir gözle bakmamızı sağlar. Ancak bu kavramların öneminden bahsederken hiçbir kavramı idealize etmeden yapar. Kitaptan alıntıladığımız şu cümleler bunun en güzel örnekleridir:

Evet, irade sahibi olmak güzeldir ama ne yalan söylesin Murbağa, kurabiyeleri daha çok sevmektedir.”

“Hayatta öyle korkutucu şeyler vardır ki ne kadar cesur olmak istersen iste, bir dolabın içinde saklanmak veya yorganın altında beklemek daha akıllıca olur.”

Baykuş Evde Tek Başına-Arnold Lobel

baykuş evde tek başına, arnold lobel
baykuş evde tek başına, arnold lobel

İç ısıtan ateşin başında huzur içinde oturmuş, çorbasını yudumlarken Bay Baykuş’un kapısı çalar. Gelen misafir Kış’tır. Bay Baykuş misafirperver birdir, gelen konuğu geri çevirmez, onu evine davet eder. Zaten olaylar da böyle başlar.

Kış, Bay Baykuş’un evine misafir olarak gelmesine rağmen onun evini darmadağın edip gider. Sonra Bay Baykuş, kendisini üzen bir olaydan sonra gözyaşı çayı demlemeye karar verir ve “Biraz uğraşmak gerekiyor ama gözyaşı çayı, mutluluğun değerini düşünürken içmek için gerçekten nefis oluyor.” der.

Çekirgenin Yolculuğu-Arnold Lobel

çekirgenin yolculuğu, arnold lobel
çekirgenin yolculuğu, arnold lobel

Kitabın başkahramanı Çekirge, hep bir yolculuğun hayalini kurmaktadır. Hayatına yenlikler katmak yeni yerler görmek, keşfetmek istemektedir. Sonunda bir gün o hayalini kurduğu yolculuğa çıkma fırsatı bulur. Bu yolculukta titiz sinekten tutun da kibirli yusufçuklara kadar pek çok ilginç yolcuyla karşılaşır. Her tanıştığı hayvan kendilerine katılmasını, onlar gibi yaşayıp onlar gibi düşünmesini ister. Ama Çekirge başkalarının istediği gibi değil, kendi olmak niyetindedir.

Fil Amca-Arnold Lobel

fil amca, arnold lobel
fil amca, arnold lobel

Arnold Lobel’in kitapları arasında Türkçeye çevrilen son kitabıdır. 1981 yılında yayınlanan kitabın başkahramanı Küçük Fil, çok üzgündür. Çünkü anne ve babası denize açılmış bir daha da geri dönmemiştir. Bu hayatta yapayalnızken bir gün Fil Amca çıkagelir. Küçük Fil’in yalnızlığı artık son bulmuştur. Fil Amca ile şarkılar söyleyip, trenle yolculuk yaparlar. Küçük Fil, anne babasının geri dönmeyişine üzülse de Fil Amca ile neşeli zamanlar geçirir. Derken bir gün bir telgraf gelir. Bu telgraf mutluluğun habercisidir.

Önceki İçerikÇilek Kaç Kalori? Çileğin Besin Değerleri Nelerdir?
Sonraki İçerikKıymalı Mantı Tarifi, Yaprak Mantı Nasıl Yapılır?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.