Armatör Ne Demek, Armatör Nedir

Armatör Ne Demek, Armatör Nedir
Armatör Ne Demek, Armatör Nedir

Geçmişte değeri pek fazla anlaşılamasa da günümüzün en gözde meslekleri arasında üst sıralarda yer alan ve pek çok kişinin ilgi odağı haline gelen armatörlük özellikle geleceğine yatırım yaparak ciddi kazançlar elde etmeyi düşünen genç iş adamlarının en bilinen tercihlerinden birisidir. Doğru adımlar atıldığı ve stratejik kararlar vermeye özen gösterildiği zaman armatörlük, bu meslek grubuna dahil olan kişilere oldukça rahat ve refah düzeyi yüksek bir yaşam sunabilir. Buna göre armatör olmayı düşünen ve armatör ne demek diye merak edenlere konu ile ilgili daha detaylı bilgilendirme yapılabilir.

Armatör Ne Demek

Armatör nedir sorusuna yanıt olarak öncelikle bu terimin halk arasında daha çok deniz ticareti ile uğraşan iş adamı anlamına geldiği söylenebilir. Bilindiği gibi deniz ticareti, dünya üzerinde gerçekleştirilen ticaret faaliyetlerinin büyük bir çoğunluğunu meydana getirmektedir. Bu nedenle deniz ticaretinin önemi ve kar oranı her geçen gün artmaya devam etmektedir. Dünyanın büyük bir bölümünün etrafının denizlerle çevrili olması da göz önüne alındığı zaman deniz ticaretinin geçmişte ve bugün olduğu gibi gelecekte de devam edeceğini ve gün geçtikçe daha fazla gelişebileceğini söylemek mümkün hale gelmektedir.

Bilgisayar Mühendisi Ne İş Yapar

Armatör Nedir

Armatör nedir diye merak eden kişilere bu meslekle ilgili bazı önemli noktalardan da söz edilebilir. İlk olarak, armatörlüğün yüksek meblağlarda yatırım gerektiren bir meslek olduğu söylenebilir. Bu nedenle armatör olmayı düşünen kişilerin gemilere yatırım yapmaya başlamadan önce oldukça detaylı bir piyasa araştırması yapmaları ve bu işe ayıracakları sermayeyi de buna göre belirlemeleri gereklidir. Zira armatör olmak isteyen kişilerin sermayelerini doğru şekilde kullanmamaları halinde ciddi maddi kayıplara uğramaları kaçınılmaz hale gelecektir. Bu konu ile ilgili olarak geçmişte pek çok ünlü iş adamının yeterince araştırma yapmadan gemi ticaretine yatırım yapmaları sonucunda daha işlerinin başındayken büyük zararlara uğramaları ve bu sektörden çekilmek zorunda kalmaları iyi bir örnek olarak verilebilir.

Armatör Nasıl Olunur

Armatörün ne anlama geldiği ve armatör olmak için dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan bahsedildikten sonra armatör nasıl olunur diyen kişilere de bazı bilgiler verilebilir. Buna göre armatör olmak için öncelikle satın alınması planlanan gemi ya da gemilerin ne kadar yük taşıyabilecekleri kapasite raporları ile belirlenmeli ve bu şekilde yük taşıma kapasiteleri, maliyeti ve bu süreç sonucundaki getirileri raporlar aracılığıyla araştırılmalıdır. Bu aşamada ciddi bir sermayeye ihtiyaç duyulacağı bilinmeli ve bütçe yatırımları da bu doğrultuda ayarlanmalıdır. Tüm bunların yanı sıra gemi ticareti üzerine deneyimli olan ve uzun yıllardır bu işle uğraşan tecrübeli armatörlerden fikir ve yardım almak da armatörlük girişimleri esnasında ciddi derecede fayda sağlamaktadır.

Armatör nasıl olunur sorusuna yanıt olarak armatör olma sürecinde alınacak gemilerin yük taşıma kapasiteleri, dış ticarette uluslararası bağlantıların yanı sıra gerekli anlaşmalar ve gümrük kanunları gibi konularda önceden planlama yapmak bu alanda başarı hedefleyen kişilere büyük yarar sağlayabilir. Armatör olmak için en önemli husus gemi almak olsa da gemi satın almadan önce gerekli fizibilite raporlarını tamamlamak ve gemi aldıktan sonraki süreçte ticari her türlü fonksiyona ağırlık vermek de oldukça mühimdir.

armatör nedir
armatör nedir

Armatör olmayı düşünen yatırımcıların gemilerinde çalıştıracakları işçileri bu alanda tecrübesi olan personeller arasından seçmeleri hem kısa hem de uzun vadede ciddi kolaylıklar sağlayabilir. Bu konu ile ilgili olarak günümüzde gemi ticaretinde daha çok Filipin uyruğundan olan vatandaşların çalıştırıldığı da ek bir bilgi olarak dile getirilebilir.

Armatör nasıl olunur diyen kişilere son olarak bu mesleğe girişmeleri halinde gemilerin her türlü bağlantısını tamamlamak, uluslararası sertifikaları almak, yük tonajlarını net şekilde belirlemek ve liman araştırmalarını gerçekleştirmek için gerek duyulan tüm finansal işlemleri yürütebilmek amacıyla uzman bir şirkete danışmaları ve bu şirketlerden bilgi alarak adım atmaları tavsiye edilir.

Noter Nasıl Olunur

Armatör Ne Kadar Kazanır

Ticari gemilerle iş yürüten armatörlerle ilgili en çok merak eden konulardan birisi de armatör ne kadar kazanır sorusudur. Günümüzde yapılan bazı araştırmalara göre armatörlük doğru adımlar atılması halinde gerçekten de ciddi maddi kazançlar getiren meslek dalları arasında ilk sıralarda yer almaktadır.

Buna göre armatörlerin kazançlarını öğrenmek isteyenlere yatırımı yüksek olan bu işten gelir elde etmek için uluslararası anlaşmalar ve gümrük ile ilgili her türlü yasaya uyarak hareket etmeleri halinde zarar etmeden para kazanabilecekleri söylenebilir. Düzenli bir şekilde armatörlük işi ile uğraşılması durumunda sektörde zamanla büyümek ve ortalama 1-2 yıl içerisinde ikinci ya da üçüncü ticari gemileri satın alacak güce erişmek bile mümkün hale gelebilecektir. Bu da doğrudan armatörlerin kazancını da ikiye hatta üçe katlayabilecektir.

Armatörler ne kadar kazanır diyenlere bu meslek dalı ile uğraşanların kazançlarının sahip oldukları gemi sayısına ve gemilerin yük kapasitelerine göre değişkenlik gösterdiği söylenebilir. Bazı armatörler düşük maliyetler ile günde 5000 dolar kazanabilirken daha büyük oynayan pek çok armatör ise günlük 40 milyon dolar gibi çok ciddi rakamların altına imzalarını atabilmektedir. Kısacası bu sektördeki aylık gelir ve günlük maddi kazançlar tamamen armatörlerin bu işe ne kadar yatırım yaptıklarına göre belirlenebilmektedir.

1 Yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here