Arena Ne Demek, Arena Anlamı Nedir

arena ne demek, arena anlamı nedir
arena ne demek, arena anlamı nedir

Arena Anlamı

Eski çağlarda savaşçıların dövüştüğü, güreş gibi etkinliklerin gerçekleştiği ve olimpiyatların düzenlendiği geniş alanlara arena adı verilmekteydi. Günümüzde de bu anlamı ile bilinen bu kelime, daha çok mecazi anlamlar için tercih edilmektedir. Siyasilerin arenası gibi benzetmeler için kullanılmaktadır.

Arenalar birçok imparatorluk için anlamı ile büyük önem taşımaktaydı. Önemli isimlerin, askerlerin, gladyatörlerin savaştığı ve karşı karşıya geldiği bu alanlar, izleyicilerle çevriliydi. Büyük çekişmeler arenalarda gerçekleşir, bu çekişmeler ve benzeri törenler için kurbanlar da yine arenalar içerisinde verilirdi. Arena nedir sorusu için eski imparatorlukların gösteri alanı cevabını vermek de doğru olacaktır.

Daha detaylı bir açıklamaya göre; gladyatörler arasında geçen kanlı dövüşmelere ev sahipliği yapan, Roma’da yer alan Kolezyum benzeri, antik çağ arenalarında, kanın absorbe edilebilmesi için, zeminde özel bir ince kum ile kaplama yapılırdı. Kullanılan kum Latincede harena adı ile bilinirdi. Zaman geçtikçe bu kum yapıların kullanımında da tercih edildi. Kelimenin en güncel hali; bugünkü spor, konser ve benzeri etkinliklerin gerçekleştiği oval alanlar için kullanılıyor.

Arena’daki gösteri alanı, tüm yerin en aşağıda kalan kısmıdır. Arenanın etrafını izleyici yerleri çevreler ve basamaklar şeklinde yükselir. Bu düzen ile, en fazla sayıda izleyicinin gösteriyi izlemesi sağlanır. Aynı zamanda engelsiz görüş alanı için de bu düzen idealdir.

arena ne demek
arena ne demek

Birçok kanlı dövüşe ve ölüm cezalarının törenlerine şahitlik eden Roma’daki Kolezyumlar, bugün insan haklarına saygı gösteren en önemli yerler olarak bilinir. Dünya ülkelerinden herhangi birinde ölüm cezası kaldırıldığı zaman, Kolezyumdaki ışıklar tüm gece boyunca açık bırakılmaktadır.

Arena Anlamı Nedir

Arena kelimesi, Türk Dil Kurumu’nun (TDK) belirlediği tanıma göre “Boğa güreşi, yarış ve oyun gibi benzeri gösterilerin gerçekleştiği geniş alan olarak bilinir. Aynı zamanda siyasi çekişmelerin gerçekleştiği yer tanımı ile de açıklanan bir kelimedir. Arena ne demek soruları için verilecek ilk yanıta uygun tanımlardır. Tarihte yer alan en eski kaynaklara göre arena; aren olarak da bilinir ve ”güreş meydanı” tanımı ile geçerdi. Günümüzde de bu anlamı ile sıklıkla kullanılmaktadır.

Arena Ne Demek

Arena kelimesinin kökeni Fransızcaya dayanmaktadır. Fransız kökenli olan bu sözcük arène şeklinde yazılmaktaydı. Kumluk ve kumsal anlamlarını karşılayan bu sözcük aynı zamanda stadyumun kumluk zeminine verilen addır. Latincede de harena olarak bilinir ve aynı anlamlar için kullanılır. Arena anlamı farklı diller için genel olarak aynı kavramları temsil eder. Günümüzde ise Türkçe içerisinde daha sık kullanılır. Hem eski anlamı hem de günümüzdeki kullanımı ile tercih edilir.

Arena günümüzdeki birçok spor ve sanatsal etkinliklerin yerine verilen bir addır. Bu nedenle gösteri faaliyetleri dendiği zaman akla arena ve arenaya benzer açık alanlar gelmektedir. Antik tiyatrolar da hala aktif olarak sanatsal faaliyetler için kullanılmaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.