Anneler Günü Nedir, Ne Zaman Kutlanır

Anneler Günü Nedir, Ne Zaman Kutlanır
Anneler Günü Nedir, Ne Zaman Kutlanır

Anneler Günü Nedir

Anneler günü, annelere olan sevginin ve verilen değerin en güzel şekilde gösterilmesi için seçilmiş özel bir gündür. Herkesin annesi, kendisi için özeldir. Herkes, annesini bu özel günde mutlu etmek ve ona özel hissettirmek için, aylar öncesinden sürpriz hazırlıkları yapmaktadır. Anneler günü neden kutlanır diye merak edenler için, bu özel günün kutlamasının temeli aslında, eski Yunan mitolojisine dayanmaktadır. Yunan tanrılarının anası Rhea için düzenlenen kutlamalar, anneler gününün temelini oluşturmaktadır.

Aynı şekilde, Anadolu’da, toprağın, bereketin ve yaşamanın temsili kabul edilen ana Tanrıça Kybele(Artemis) için de belirli bir günde kutlamalar düzenlenmiştir. Yine 1600’lü yıllarda İngiltere’de, ”anneler pastası” ismi verilen bir pastayla, anneler pazarı olarak yapılan kutlamalar, anneler gününün çok önceden beri kutlandığının bir göstergesidir.

Annelere hediye edilen bu özel gün resmi olarak ilk kez Amerika’da kutlanmıştır. Philadelphia’da öğretmenlik yapan ve annesiyle yaşayan Anna Jarvis, annesinin vefatının ardından, duyduğu vicdan azabıyla anneler gününün resmi olarak tüm dünyada kutlanmasına vesile olmuştur.

Anna Jarvis, annesini kaybettikten iki yıl sonra, onun ölüm yıldönümü olan mayıs ayının ikinci pazarında, o günün anneler günü olarak kutlanmasına dair düşüncelerini arkadaş çevresiyle paylaştı ve geniş bir kitleden olumlu tepkiler aldı. Ülkede olumlu olarak karşılanan bu özel gün resmi olarak ilk kez, 8 mayıs 1914 tarihinde kutlandı. Hayattayken, annesine hak ettiği değeri veremediğini düşünen Anna Jarvis, tüm dünyada çoşkuyla kutlanan anneler gününün yaratıcısıdır. O günden sonra her yıl, Dünya’nın çeşitli ülkelerinde kutlanan bu özel gün, ülkemizde ise resmi olarak ilk defa, 9 Mayıs 1955 tarihinde kutlanmıştır. Annelerin, hayatta en değerli varlıklar olduğu tüm medeniyetler tarafından kabul edilmiş ve çok eskiden beri onlara duyulan bu minnet duygusu, çeşitli kutlamalarla ifade edilmiştir.

anneler günü hediyeleri
anneler günü hediyeleri

Babalar günü ne zaman öğrenmek için linke tıklayın.

Anneler Günü Ne Zaman Kutlanır

En özel günlerdenbiri olan anneler günü ne zaman kutlanır? Bu özel gün, farklı dünya ülkelerinde değişik tarihlerde kutlanmaktadır. Norveç ve Yunanistan’da Şubat ayında, Ermenistan ve Çin’de nisanda, diğer dünya ülkelerinde ise genelde mayıs ayının ikinci haftasında kutlanmaktadır.

Ülkemizde anneler günü ne zaman kutlanır sorusunun cevabı ise; Türkiye’de bu özel gün her yıl, mayıs ayının ikinci pazar günü hangi tarihe denk geliyorsa o tarihte kutlanır. Resmi olarak kutlanmaya başladığı günden beri annelerin bu özel günü, dünya ülkelerine farklı tarihlerde de olsa mutlaka kutlanmaktadır. Yani annelere verilen önem, tüm dünya ülkeri tarafından kabul edilmiş ve onların onuruna bir gün belirlenmiştir.

Anneler Günü Neden Kutlanır

Anneler günü, her yönüyle kutsal bir meslek olan anneliğin önemini hatırlamak, bütün hayatını çocuklarının mutluluğuna adayan annelerimize, bu özel günde sevgi ve minnetimizi sunmak için kutlanan en özel günlerden birisidir. Tabi ki annelere olan sevgi ve minnet bir güne sığdırılamaz ancak, o günün ülke genelinde resmi olarak kutlanması ve ”anneler günü”diye adlandırılması, annelerin kendisini daha özel hissetmesini sağlamaktadır. Anneler günü neden kutlanır sorusuna genel anlamda; Anneler günü, evladı için gözünü kırpmadan her fedakarlığa katlanan annelerin, çeşitli hediye ve kutlamalarla, mutlu olması ve çocuklarıyla eğlenceli dolu dolu bir gün geçirmesi için kutlanır şeklinde cevap verebiliriz.

En İdeal Anneler Günü Hediyeleri

Anneler gününde, annesine bu özel günün anlam ve önemine uygun bir hediye almak isteyenler, anneler günü yaklaşınca, sıkı bir arayışa girmektedir. Her çocuk, annnesine en özel hediyeyi alarak onu şaşırtmak ve sevindirmek için, nasıl bir hediye alacağını ve ne tür sürpriz hazırlayacağını günler öncesinden ayarlamaya çalışmaktadır. Anneler günü kutlama ve hediye hazırlıkları, anne hariç diğer aile üyelerininin katılımıyla hazırlanmaktadır. Günümüzde, birbirinden farklı hediyelik ürün seçeneğiyle annelere, klasikleşmiş hediyelik ürünlerin dışında, daha güzel, kullanışlı ve özel hediyeler almak mümkündür.

Kişiye özel hediye seçenekleri: Birçok ürünün, kişiye özel olarak tasarlanmasıyla, hediye seçenekleri çeşitlenmiştir. İsme özel mutfak önlüğü, istenilen yazının yazıdırılabildiği ahşap mutfak panosu, kişiye özel kupa, aile fotoğrafı baskılı duvar saati, anneye özel hazırlanmış resim baskılı ve güzel sözler yazılı yastık ve kişiye özel baskılı tişört, en güzel anneler günü hediyeleri arasındadır.

 Anneye ilginç hediyeler: Hediyelik ürün sektöründeki çeşitliliğin artmasına bağlı olarak, annenin hem mutlu olup hem şaşıracağı hem de ömür boyu kullanabileceği ilginç anneler günü hediyeleri de bulunmaktadır. Annem hakkında sevdiğim şeyler kitabı, üzerinde aile ismi işlemeli ahşap kapaklı albüm, yılın en iyi annesi plaketi, nostaljik dikiş makinası, fotoğraflı Amerikan servisi ve her birinde özel mesaj yazılı çikolata paketi, en ilginç anneler günü hediyeleri olarak oldukça tercih edilmektedir.

Hem leziz hem de estetik hediye seçenekleri: Anneler gününde, en özel tasarımlarla hazırlanan çikolata, şeker, kek, kurabiye ve meyve sepetleri, şık bir hediye seçeneğidir. Lezzeti kadar buket tasarımıyla da dikkat çeken hediyelik ürünler, anneler günü hediye alternatifleri arasındadır.

Klasik hediye seçenekleri: Anneler için değeri hiçbir zaman yadırganmayacak hediyelerden birisi de çiçeklerdir. Klasikleşmiş yapısıyla, annelerin sevdiği çiçeklerden oluşan zarif bir buket ve bir öpücük, en güzel hediye seçeneklerinden birisidir. Onun haricinde, kolye, küpe, bileklik ve saat gibi takı setleri, canım annem yazılı yastık ve minyatür bahçe, klasikleşmiş yapıdaki hediyelik ürünlerdir.

El yapımı hediyelik ürünler: Annesine, bu özel günde daha da farklı ve kalıcı bir hediye almak isteyenler, tercihini el yapımı ürünlerden yana kullanabilirler. Duygusal yönü ağır basan bir hediye ile, her senekinden daha farklı bir kutlama yapmak isteyenler için, el yapımı hediyelik ürünler en ideal tercihtir. Anneye, basit malzemelerden birçok el yapımı hediye hazırlanabilir. Mutfak önlüğü, cüzdan, kupa tasarımı, poşetlik ve mumuluk süslemeleri gibi birçok el emeği hediyelik ürün, anneler gününde, anneyi diğer hediyelerden daha fazla mutlu edecektir.

Her yıl mayıs ayının ikinci pazar günü kutlanan bu özel günde, makyaj malzemeleri, giyim ürünleri, bardak ve fincan setleri ile çeşitli mutfak eşyaları, alışılmış olsa da, uzun süre kullanılabilir olması açısından tercih edilebilecek anneler günü hediyeleridir. Annesini bu özel günde mutlu etmek isteyen herkes için hediyelik eşyalar, geniş ürün yelpazesi içerisinde satışa sunulmaktadır. Anneler günü hediyeleri, herkesin annesinin zevk ve ihtiyacına göre aradığını bulabileceği çeşitliliktedir. Hediyelik ürünler, günümüz teknolojisinde, online mağazalardan rahatlıkla temin edilebilmektedir. Üstelik ürün çeşitliliği, ekonomik fiyatlar, ödeme seçenekleri ve adrese teslim imkanı da, bu özel gün için hediye alışverişinde avantaj sağlamaktadır.

Anneler Günü Anlam ve Önemi

Annelere hediye edilen bu gün, özel günler içerisinde en anlamlı olandır. Yukarıda, anneler günü nedir sorusuna verdiğimiz cevaptan da anlaşılacağı üzere, dünya genelinde, annelerin onurlandırılması ve kendini özel hissetmesi adına kutlanan özel gün olması dolayısıyla büyük önem taşımaktadır. Anneler her gün sevilse de, her gün onlara özel olsa da, çeşitli dünya ülkelerinde ve ülkemizde o günün kendilerine ait olduğunu bilmek ve aile üyeleri tarafından anneler günü kutlamalarıyla onurlandırılmak her anneyi mutlu eder. Anneler günü, dünyanın farklı ülkelerinde olduğu gibi, ülkemizde de, ilk günkü değerini kaybetmeden her yıl kutlanmaktadır. Ülkemizde, 62 yıldır her sene, mayıs ayının ikinci pazarına denk gelen tarih, hem anneler hem de çocukları için, hayatlarının en önemli günüdür.

1 Yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here