Anakart Nedir, Anakart Ne İşe Yarar

Anakart Nedir, Anakart Ne İşe Yarar
Anakart Nedir, Anakart Ne İşe Yarar

Anakart Nedir

Anakart, bilgisayarın tüm donanımlarını birbirine bağlayan ve bilgisayarı, gerekli işlevleri yapması için ayakta tutan önemli yapı taşıdır. Vücudumuzu taşıyan iskeletimiz nasıl önemli bir göreve sahipse, anakart da oldukça zor görevleri yerine getirebilen bir sisteme sahiptir.

Anakart sadece bilgisayarlarda bulunmaz. Birçok elektronik cihazda da bulunur. Elektrik sisteminin ana yapısını oluşturan bu yapı, ne kadar sağlam ve dayanıklı şekilde olursa, işlevi, sağladığı ve donanım da o kadar güçlü ve kullanışlı olacaktır. “Anakart nedir” sorusunun bir diğer cevabı ise; içerisinde bulunduğu elektrik sistemindeki donanımların koordineli şekilde çalışmasını sağlayan bir yapıdır.

Bilgisayarlar, gün geçtikçe hayatımızda daha fazla yer almaya başlamıştır. Her geçen gün yeni modeli üretilen bilgisayarlar için anakart olmazsa olmaz bir çalışma sistemine sahiptir. Aslında, özellikle bilgisayarlarda kullanılan anakartlar için bilgisayarın baskılı devre kartıdır da denilebilir. Anakart, kare şeklinde bir plakadan oluşmakla birlikte, üzerinde RAM yuvaları, devreler ve yongasetler bulundurur.

Birçok elektronik cihazda bu yapı bulunur. Ancak, daha çok bilgisayarlarla anılan bir sistemmiş gibi anlatılır. Bunun sebebi, gelişen teknoloji ile birlikte bilgisayarların geniş kullanım alanına sahip olmasıdır. Anakart, üzerinde birçok donanım bulundurur. Üzerinde bilgisayarın performansını etkileyen harici diskler ile birlikte chipset olarak bilinen kart işlemcileri de bulunmaktadır. Aynı zamanda, anakartın üzerinde bazı portlar bulunur.  Anakart nedir, ne işe yarar daha ayrıntılı cevaplayacak olursak:

Raspberry Pi Nedir

Anakart Ne İşe Yarar

“Anakart ne işe yarar?” sıkça sorulan sorulardandır.  Anakartın üzerinde “Bios” adı verilen önemli bir sistem bulunur. Bios sistemi ile bu yapıların çalışma özellikleri ve çalışma ayarları belirlenir. Bilgisayardan gerekli randımanın alınabilmesi, anakartın düzgün çalışmasına bağlıdır. Bu düzgün çalışma ise anakartın üzerinde bulunan sistematik düzenin uyum içinde olması ile mümkündür. Bilgisayarın temel işlevini sağlayan ve donanımların bağlantısının iyi şekilde kurulmasının ilk ve en önemli aşaması olan anakartlar ile elektronik cihazlar kullanılabilir hale gelmektedir. “Anakart ne işe yarar?” diye araştırma yaptığınızda, şüphesiz bilgisayarın ve diğer elektronik aletlerin temel birimi olduğunu öğrenebileceksiniz.

Anakart Nasıl Çalışır

Elektronik cihazların, özellikle de bilgisayarla özdeşmiş olan anakartların donanım yapısının mükemmel bir sisteme sahip olduğunu biliyoruz. Bu harika sisteme sahip olan anakartların nasıl çalıştığı da merak konusu. “Anakart nasıl çalışır?” sorusunun cevabını bulmak oldukça kolay. Üzerinde bulunan her bir sistematik yapının ayrı ayrı özelliği olduğu gibi, bilgisayara önemli katkı sağladığı unutulmamalıdır.

anakart ne işe yarar
anakart ne işe yarar

Anakartlar, özellikle son dönemlerde büyük değişikliğe uğramaya başlamışlardır. “Pentium” denilen işlemcilerin piyasaya çıkmasıyla değişikliğe uğrayan anakartların en temel özelliği, chipset işlemciler sayesinde bütün harici ve dahili bağlantı sistemlerini bir araya toplaması ve bunların birbiriyle uyum içinde çalışmasını sağlamasıdır. Çünkü anlattığımız bu donanım sistemleri ve parçalar, birbirleriyle doğrudan irtibat kuramazlar. Bu konuyla ilgili örnek verecek olursak, Hard Disk üzerinde işlenen veri, ancak işlemci vasıtası ile işlenebilmektedir. Yani ses ve görüntüye dönüşmesi sağlanırken, anakart üzerindeki sistematik yapılar sayesinde veri transferi gerçekleştirilebilir. Bunun için anakart üzerinde bulunan her yapının ayrı ayrı görevleri vardır. Bir bütün olarak bilgisayarın gücüne katkı sağlarlar. Bahsettiğimiz bu farklı görevler, “Anakart nasıl çalışır?” sorusunun da cevabını veriyor aslında. Anakartın üzerinde bulunan ekran kartı ve ses kartı da görüntü ve ses işlevinin sağlanması açısından büyük öneme sahiptir.

Arduino Nedir

Anakart İlk Olarak Ne Zaman Kullanıldı ve Nasıl Geliştirildi

Anakartın ilk olarak kullanıldığı yıl 1982’dir. İlk olarak IBM bilgisayarlarında kullanılan bu yapı, aslında yıllar boyunca “devre kartı” olarak varlığını sürdürmüştür. Ancak, bu parça zaman içerisinde ve teknolojik gelişmelere bağlı olarak da çok önemli donanımlara sahip bir teknoloji harikası haline gelmiştir. Bundan dolayı da birçok bilgisayar markası birbiriyle önemli derecede rekabet içerisine girmiştir.

Anakart Çeşitleri Nelerdir

Anakartlar, toplamda 4 çeşide ayrılır. Bu çeşitliğin sebebi ise anakartların boyutlarına ve soket yapılarına göre farklılık göstermesidir. Bu anakart çeşitleri XT, AT, ATX, BTX dir.

XT Anakartlar: Bu Anakartlar kişisel bilgisayarlarda ilk kez kullanılmış olan anakart çeşididir. İşlemci üzerinde sabit şekilde bulunurlar. Bu Anakartlar, 8086 ve 8088 mikro işlemcileri için üretilmiş olmakla birlikte 8 bit ek donanıma sahiptir.

AT Anakartlar: AT kartlar 1982 yılında kullanılmaya başlanmıştır. Bu anakartlarda ISA, PCI ve APG veri yolları kullanılmıştır. AT anakartlar için, işlemci değiştirilmesi mümkün olmamaktadır. AT anakartlarının klavye girişi geniş uçlu olduğundan, bu modeller tercih edilirken dikkat edilmelidir.

ATX Anakartları: ATX anakartın giriş çıkış desteği, AT anakartlarına göre daha fazladır. Bu tür anakartların donanım birimlerinin montajı daha kolay yapılmaktadır. Bundan dolayı, ATX anakartları günümüzde yaygın olarak kullanılmaktadır. BATX kartlar sadece ATX kasalarda kullanılabilmektedir. Çünkü güç kaynağı sadece kendi yapısına özeldir. ATX anakartların küçük kasalar için üretilmiş olanları da bulunmaktadır.

BTX Anakartları: Bu anakartın işlevi diğerlerine göre biraz daha farklıdır. BTX anakartının üretilmiş olmasının ana sebebi, işlemci ile birlikte ısınmış olan parçaları daha iyi soğutabilmesini sağlamaktır. Bu işlevini sağlanabilmesi için, işlemci etrafında bulunan bağlantılar anakartın çeşitli yerlerine yerleştirilmiştir.

Anakart Seçiminde Nelere Dikkat Edilmelidir

Anakart seçimine, seçim yapmak istediğiniz anakartın boyutunu belirleyerek başlayabilirsiniz. Çünkü tercih edeceğiniz anakartın, seçtiğiniz kasa tipine uyması gereklidir. Kafanızda tasarlamış olduğunuz bir işlemci çeşidi varsa, anakartınız bu işlemci türüne uygun olmak durumundadır. Aksi takdirde işlemciyle kart uyum sağlamayacaktır. Bunun yanı sıra anakartlar farklı farklı özelliklere sahiptir. Anakartların birbirinden farklı olarak tasarlanan özellikleri ise, veri yolları, parçaları, pin sayıları, içerisindeki soğutma sistemlerinin sayıları ve soketleridir.

Anakartınızın işlemcinize uyum sağlamasının yanı sıra kullanacağınız RAM modeline de uyum sağlaması oldukça önemlidir. Anakart tercih ederken, hafızası RAM gücünden fazla olan anakart tercih etmelisiniz. Çünkü süreç içerisinde kullandığınız RAM miktarı artarsa, anakartınızı değiştirmeyecek, sadece RAM artırma işlemi yapmış olacaksınız. Aynı zamanda kullanacağınız ekran kartı da anakart seçimini büyük ölçüde etkileyecektir. Yüksek grafikli programlar ve oyunlar tercih edecekseniz eğer, daha iyi bir ekran kartı seçilmelidir. Ekran kartının da anakart tarafından desteklenmesi gerekmektedir. Aksi takdirde yeni bir anakart tercih etmeniz gerekebilir. Anakart seçiminizi, tespit ettiğiniz ihtiyaçlarına göre belirlemeniz size büyük ölçüde fayda sağlayacaktır.

Anakart Markaları Nelerdir

Günümüzde üretilen anakartların çok fazla çeşidi bulunmaktadır. Özellikle piyasada yaygın olarak bulunan anakart markaları ASUS, GİGABYTE, MSI, ASROCK, BİOSTAR, EVGA’dır. Saydığımız anakartların farklı farklı özellikleri olduğu gibi, fiyatları da aynı şekilde farklılık arz etmektedir. Bu hususta, anakart tercih ederken piyasayı iyi şekilde araştırarak gelişigüzel ürünler kullanmamaya dikkat etmelisiniz. Aksi takdirde bu durum size haddinden fazla maliyet çıkartabilir.

Anakart Modeli Nasıl Öğrenilir

Anakart modeli öğrenmek ve buna göre anakartı tercih etmek, kullandığınız anakarta uygun parçalar bulmak için birçok farklı yöntem kullanabilirsiniz. Anakartın üzerinde bulunan marka yazısının altında yazılı olan kod ve buna benzer numaralar bulunmaktadır. Burada bulunan yazı ve kodlar, anakartın markası ve modeli hakkında bilgi verir. Ulaştığımız marka ve modele göre gerek piyasadan gerekse internet üzerinden birçok araştırma yaparak, anakartın tüm özelliklerine ulaşabiliriz. Bir başka yöntem ise, internet üzerinde yer alan yardımcı programları kullanarak anakartınızın marka ve modelini öğrenebilmenizdir.

1 Yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.