Amel Nedir, Amel Defteri Ne Zaman Kapanır

Amel Nedir, Amel Defteri Ne Zaman Kapanır
Amel Nedir, Amel Defteri Ne Zaman Kapanır

Amel Nedir

Amel, Allah’u Teala’nın kullarının yapmasını istediği ya da istemediği tüm işlere verilen genel addır. Yani kişilerin, bu dünyada yaptığı iyi ve kötü tüm işler amel olarak adlandırılmaktadır. Kişi iyi ameller işlemişse, ahirette huzura kavuşur, kötü ameller işlemişse, ceza ve eziyet olarak karşılığını görür. Allah’u Teala’nın, kadın veya erkek olsun tüm müminlerin, dünya üzerinde iyi ameller işlediğinde ahirette cennetle ödüllendirileceğini buyurması, amel nedir sorusunun aslında en güzel cevabıdır. Kişinin ahiret hayatını, bu dünya üzerinde işlediği ameller belirlemektedir. Hak ve adaleti bilenler, dinin emirlerine uygun amel işleyenler, Allah’ın rızasını kazanır. Amel nedir ve amel defteri nedir, ne zaman kapanır sorularını daha kapsamlı irdelecek olursak:

Deccal Nedir

Amel Ne Demek

İnsanların, dünya üzerinde sergilediği her davranış, ameldir. Allah’ın rızasını kazanmak içinse, amelin iyi olması şarttır. Amel işlerken, sadece Allah rızası ve iyiliğin göz önünde bulundurulması gerekmektedir. Amel ne demek? İyi ve kötü amel nedir gibi soruların cevabı olarak ameli daha detaylı açıklayacak olursak, amel üç çeşitle tanımlandırılmaktadır.

  1. Taat amel: Bu amel, ibadettir. Allah’u Teala ve Peygamber efendimizin, insanlara yapmalarını buyurduğu işler, taat ameldir. Bu amelleri işleyen, sevap kazanır, Allah’ın rızasını alır. Yapılması, dinen emredilen işlerdir.
  2. Ma’siyet amel: Dinen caiz olmayan, haram diye adlandırılan amellerdir. Allah’ın beğenmediği ve kullarının sakınmasını buyurduğu işlerdir. Bu amelleri işlemek sakıncalı ve günahtır. Allah’ın yapılmamasını emrettiği işler haramdır. Haram işleyen, kötü amel işlemiş demektir.
  3. Mübah amel: Yapılması dinen ne emredilen ne de emredilmeyen işlerdir. Dini olarak yapılması günah ya da sevap olarak herhangi bir hükme bağlanmayan işler, mübah olarak tanımlandırılır. Mübah işleri, hayırlı ve iyi düşüncelerle yerine getirenler, iyi amel işlemiş olurlar ve sevap kazanırlar. Aksine, kötü emeller için kullananların amel defteri, haramdan yana kabarık olur.

Vuslat Nedir

Amel Defteri Ne Zaman Kapanır

Çoğu kişinin merak ettiği bir sorudur amel defteri ne zaman kapanır sorusu. İnsanlar öldükten sonra, günah ve sevap olmak üzere tüm amelleri de sonlanacağından amel defteri kapanmaktadır. Üç durum dışında, ölen kişinin amelleri kesilir.

  1. Sadaka-i cariye, kişinin dünya üzerinde yaptığı bir iyilikten faydalanılmaya devam edilmesidir. Bu iyilikten faydalanılmaya devam edildiği sürece, kişinin iyi ameli de devam eder. Örneğin; sağlığında cami, okul, hastane veya mescid yaptıran ya da yapılmasına belirli bir katkıda bulunanların amel defteri kapanmaz.
  2. İlim, amel defterinin kapanmadığı üç halden birisidir. İnsanın, çalışarak öğrendiği ilminden başkalarına da aktarması, en büyük sevaplardan birisidir. Öğretmenlik, yazarlık, eğitim kurumu açma, eğitim ile ilgili kurum ve kuruluşların açılmasına maddi manevi katkı sağlama gibi eylemler, ilimin sürekliliğini sağladığı için, sevabında sürekliliğini sağlar. Öldükten sonra da, sağlığında yaptığı katkılardan dolayı ilim yaymaya katkıda bulunanların amel defteri kapanmaz.
  3. Hayırlı evlat, amel defterinin kapanmamasını sağlayan üçünçü haldir. Öldükten sonra, arkasında hayırlı evlat bırakanın defteri de kapanmaz. Müslüman, dinine bağlı, vatanına ve milletine hayırlı bir evlat yetiştirmek, her ana babanın öncelikli görevidir. Hayırlı bir evlat, anan babası öldükten sonra bile onlara dua eder. Böyle bir evlat yetiştirdiği için, etraftaki kişilerin de duasını alan anne babanın sevapları sürer, amel defteri kapanmaz.

Ölüm, kişinin sevabını ve günahını sonlandırır. Ölen kişinin, bahsedilen üç hal dışında amel defteri kapanır. Yani, kişi öldükten sonra, tüm amellerin sona ermekte ancak, sadaka-i cariye, ilim ve hayırlı evlat bırakma durumlarında, kişinin dünya üzerindeki bu iyiliklerinden aldığı her sevap ve dua, amel defterine yazılmaya devam etmektedir.

amel defteri nedir
amel defteri nedir

İnsanların, dünya hayatı boyunca işlediği tüm günah ve sevaplar, amel defterine yazılır. Amel defterinin kapanmasını istemeyen, öldükten sonra da Allah’ın rızasını almaya devam etmek isteyenlerin, dünya üzerinde iyi işler yapması buyrulmaktadır. Kişinin iyi ve kötü amelleri, nasıl bir ahiret hayatı yaşayacağının belirtisidir. İyi ameller kişiyi ahirette cennete kavuşturur, kötü ameller ise eziyet ve cezaya mahkum eder.

Amel, kişilerin niyetine göre iyi ya da kötü olarak adlandırılır. İyi niyetle yapılan işler iyi amel, kötü niyetle yapılan işle kötü amel olarak kişilerin amel defterine yazılır. Amellerinin Allah rızasını kazanmaya yönelik olmasını isteyen herkes, dinen emredilen hayırlı işleri yapmalıdır ki, sevap kazansın, amel defteri kapanmasın. Dünyada yapılan her iş, insanların amel defterine yazılır. Öldükten sonra, amel defteri kapanır ve kişi, işlediği sevap ya da günahlara göre ödüllendirilir veya cezalandırılır. Yukarıda bahsettiğimiz üç hal dışında, kişi ölür ölmez amel defteri kapanır. Dünya üzerinde verdiği sadaka, yaydığı ilim ve hayırlı evlattan aldığı dua devam edenlerinse, amel defteri kapanmaz ve işlediği hayırlardan aldığı sevaplar amel defterine yazılmaya devam eder.

1 Yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.