AliExpress Nedir, AliExpress Güvenli Mi

AliExpress Nedir, AliExpress Güvenli Mi
AliExpress Nedir, AliExpress Güvenli Mi

AliExpress Nedir

AliExpress son zamanlarda internet alışverişi yapanların sürekli olarak karşısına çıkmakta. Peki tam olarak AliExpress nedir? Bu online alışveriş sistemi, milyonlarca farklı ürünün hiçbir aracı olmadan ilk satıcıdan direk alıcıya ulaşmasını sağlayan Çin’e ait online bir alışveriş sitesidir. Bu sitede takılardan giyime, telefon kılıflarından elektronik eşyalara kadar birçok ürün satılmaktadır. Toplam 44 farklı sektörün satışını yapan site, ürünleri piyasa fiyatının çok altında, neredeyse toptan fiyatına satmaktadır. Hal böyle olunca da birçok kişinin ilgisini çekmekte. Bu sistem ile ilgili kullanıcıların aklında gelen AliExpress güvenli mi, buradan aldığım ürünlere vergi öder miyim ya da AliExpress siparişim ne zaman gelir gibi soruları makalemizde cevapladık.

İnternet alışverişi dolandırıcılık sistemlerinden biri olan oltalama nedir? Öğrenmek için linke tıklayın.

AliExpress İle Alışveriş Yapmak

Bu siteden alışveriş yapmak oldukça kolay. Alışveriş yapabilmek için almak istediğiniz ürünü sitenin üst kısmında yer alan arama çubuğuna yazarak rahatlıkla bulabilirsiniz. Üstelik site içerisinde ürünler kategorilere ayrıldığı için alışveriş yapmayı düşündüğünüz kategoriye tıklayarak binlerce çeşit arasından seçim yapabilirsiniz. Ürünler bu sitede dolar üzerinden satılmaktadır. Fakat siz alacağınız ürünün Türk parasına karşılık gelen miktarını ödeyerek dilediğiniz ürünü satın alabilirsiniz.

AliExpress Güvenli Mi

Site ucuz ürün fiyatları ile dikkatleri üzerine çekiyor fakat ürünlerin yurt dışından gelmesi birçok kişiyi tedirgin etmekte ve akıllara AliExpress güvenli mi sorusu gelmekte. Bu sitede birçok farklı satıcı bulunmakta ve ürün elinize belirli bir sürede ulaşmazsa ya da hasarlı ulaşırsa sitede şikayet kısmı var. Sitede yer alan bu kısımdan yaşadığınız sorunu belirterek para iadesi ya da ürünün değişimini isteyebilirsiniz.

aliexpress nedir
aliexpress nedir

Fakat bu şikayeti belirli bir sürede yapmanız gerekiyor ve AliExpress ile ürünler ülkemize geç ulaştığı için genellikle bu süre dolmuş oluyor. Bu riski en aza indirebilmek için ise AliExpress tüketicilere fikir edinebilmeleri için diğer tüketicilerin yazmış olduğu yorumları ve sitenin diğer tüketicilerden aldığı puanları görme imkanı sağlıyor. Hakkında çok fazla olumsuz yorum olan ve puanı düşük olan kullanıcılar yerine olumlu yorumlar alan satıcıları tercih etmek daha güvenli olmaktadır. AliExpress ile ilk defa alışveriş yapacak olanlar ise ilk olarak deneme amaçlı ucuz bir ürün siparişi vermeleri yararlarına olacaktır.

AliExpress Siparişim Ne Zaman Gelir

Bu sistem üzerinden alınan ürünlerin gelme süresi birtakım kriterlere göre farklılık göstermektedir. Siparişi verirken iki çeşit kargo imkanı bulunmaktadır. AliExpress ile siparişlerin kargosu ücretsiz posta yolu ile ve ücretli olarak özel şirketler aracılığı ile gönderilmektedir. Belirli bir miktar ödenerek istenen siparişler posta aracılığı ile gelen siparişlere göre daha hızlı ve daha güvenli gelmektedir. Ücretli kargo da siparişinizi takip edebilme imkanınızda bulunmaktadır. Fakat ücretsiz kargo ile gönderilen siparişlerin gelme süresi oldukça değişkendir. Bazen iki hafta içerisinde hızla gelen siparişler bazen de üç ay gibi bir sürede ancak elinize ulaşmaktadır. Üstelik posta ile gelen siparişler genellikle posta kutusuna atılmaktadır.

AliExpress Siparişlerinde Vergi Öder Miyim

Bu siteden alışveriş yapmak isteyenlerin aklını en çok kurcalayan sorulardan biri de AliExpress siparişlerinde vergi öder miyim sorusudur. Yurt dışından gelen ürünler ile ilgili devlet her yıl yasal bir sınır belirlemektedir. Bu sınır aşılmadığı müddetçe bu siteden yaptığınız alışverişiniz için hiçbir gümrük vergisi ödemenize gerek yoktur. Bu sınır ise 2017 yılına kadar 75 Euro olarak belirlenmişti. Fakat artık yasal sınır 30 Euro değerine düştü. Bu sınırı aşmadığınız müddetçe bu sistemden yaptığınız alışverişlerinize hiçbir vergi ödemezsiniz. Ancak tek seferde siparişiniz 30 Euro üzerinde olursa ürününüzü teslim alabilmek için gümrük vergisi ödemeniz gerekir. Aksi bir durumda siparişiniz geri gönderilecektir. Böyle bir durumda ise paranızı geri alamama durumu söz konusu olabilmektedir. 30 Euro’yu biraz geçen siparişlerinizde satıcı ile iletişime geçerek ürünün fiyatını olduğundan daha düşük göstermesini rica edebilirsiniz. Böylece siparişiniz gümrüğe takılmadan elinize ulaşabilir.

Aliexpress Alışverişinde Gümrüğe Takılan Ürünler

Aliexpress gibi yurt dışı sitelerinden yapılan alışverişlerde fiyatlar yasal sınıra uygun olsa bile Türkiye’ye girişi yasak ürünler bulunmaktadır. Bu nedenle bu tür sitelerden alışveriş yaparken yasak ürünlere dikkat ederek bazı ürünleri sipariş vermekten kaçınmak gerekmektedir. Siparişlerinizde mağdur konuma düşmemeniz için bu ürünlerin neler olduğundan kısaca bahsedeceğiz.

Kozmetik ürünler, telefon, tablet ve bilgisayar gibi yüksek ücretli elektronik cihazlar, ilaç ve benzeri ürünler, ateşli silahlar ya da kesici aletler, bitki ve bitki türü ürünler, sıvı haldeki ürünler, sporcu gıdaları, tütün ve elektronik sigara gümrükte takılan ürünlerdir. Çünkü bu ürünlerin ülkemize girişi yasal değildir. Ayrıca Nike, Adidas gibi marka ürünler, bu site ile getirtildiğinde de gümrükte sorun çıkabilmektedir.

AliExpress Alışverişinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bu sitedeki her satıcı maalesef güvenilir değil. Bazı satıcılar dolandırıcı olabiliyor. Bundan dolayı AliExpress ile alışveriş yapmak konusunda dikkat edilmesi gerekilen birkaç unsur var. Bu site kullanıcılarını dolandırıcılardan koruyabilmek için bir koruma kalkanı oluşturmuş durumda. Bu koruma sisteminden faydalanabilmeniz için siparişinizin son teslim süresini beklemeniz gerekmekte ve sürenin sonuncu günü ürün hala elinize ulaşmadığında itirazda bulunmanız gerekmekte. Kesinlikle ürün size ulaşmadan onay vermemelisiniz yoksa bu durumun geri dönüşü olmaz.

Ayrıca satıcıların teslim süresini uzatma gibi isteklerini de kesinlikle kabul etmemeniz gerekmektedir. Ayrıca bu siteden yapacağınız alışverişleri sanal kart ile yapmanız daha güvenli olacaktır. AliExpress sitesinden alışveriş yaparken dikkat etmeniz gereken bir diğer konu ise kargo takip numarası sorunudur. Satıcı siparişinize kargo takip numarası vermemiş ise mutlaka 10 dolar üzeri alışverişlerinizde kargo takip numarası isteyin. Fakat çok düşük alışverişlerde genellikle kargo takip numarası pek mümkün olmuyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here