Algoritma Ne Demek, Algoritma Nedir

Algoritma Ne Demek, Algoritma Nedir
Algoritma Ne Demek, Algoritma Nedir

Algoritma Nedir

Matematikle veya bilgisayar bilimiyle ilgilenenlerin, daha sık duyduğu bir kelime olan algoritma nedir? Algoritma ne demek? Algoritma en basit tanımıyla, belirli kurallara bağlanarak yapılan her türlü hesaplama işlemidir.

Algoritma, matematiğin ve bilgisayar biliminin bu kadar ilerlemesinin özüdür. Günümüzde kullandığımız birçok elektronik cihazın içindeki yazılımların çıkış noktası algoritmadır. Algoritmaların açıkça belirtilmiş başlangıçları ve sonları vardır. Bir çıkış noktası vardır ve o noktadan ”eğerli koşullarla” mutlaka bir sonuca ulaşılır. Algoritmaların bir sonucu olmak zorundadır. Sonucu olmayan bir algoritma olamaz. Eğer bir işlem iyi veya kötü bir sonla bitmiyorsa, bu bir algoritma değil, sonsuz döngüdür.

Python Nedir

Algoritma, bugünkü programlama dilinin anası, çıkış noktasıdır. Yani algoritmalar bilgisayar programları yazmamızda da işe yararlar. Bilgisayar programı yaparken algoritma, yapılacak olan programın çıkış noktasının ne olacağının ve sonuca nasıl ulaşılacağının adım adım tarifini belirler. Kodlama da bu tarifi kullanarak, tarifin bilgisayar dilinde hazırlanması basamağına girer. Yani özetle programlama yaparken işin zor kısmı kodlama yapmak değil, algoritma yapmaktır. Algoritma hazırsa tarif hazırdır, geriye sadece uygulamak kalır.

Algoritma günlük hayatımızda da karşılaştığımız sorunları çözmek için, çok sık kullandığımız bir yoldur aslında. Günlük hayatımızda yaptığımız planlarımızın çoğu, algoritmanın günlük hayatımıza uygulanışıdır. Çok basit bir örnek vermek gerekirse. Kaybolan bir kalemimizi ararken düşünmeye başlarız. Kalem kayıp. Kalemi okuldan çıkarken çantana koymuş olabilirsin, çantana bak, çantanda yok. Okuldan gelirken giydiğin ceketin cebinde olabilir, ceketinin cebine bak, orada, kalem bulundu, gibi.  Bu günlük hayatımızda kullandığımız algoritmaya verilebilecek çok çok basit bir örnektir, fakat algoritma mantığı budur.

Algoritmalar günümüzde yazılım alanında, çok çeşitli şekillerde kullanılmaktadır. Anlaşılmaları uzmanlık ister fakat, biz özet olarak çeşitlerine değinelim.

  • Arama algoritması, istenilen bilgiye en kısa sürede ulaşmak için geliştirilen algoritmalardır.
  • Sıralama algoritması, verilerin belirli kriterle, anlamlı bir şekilde sıralanmasını sağlar. Bilgiye erişimi kolaylaştırır ve hızı arttırır.
  • Graf boyama algoritmaları, en kısa yolun bulunması vb. sorunlar için kullanılan bir algoritma çeşididir.
  • Genetik algoritmalar, problemlerin matematiksel olarak çözülemediği, çok karmaşık olduğu durumlarda devreye girerler. Ders dağıtım programları, üretim analizleri ve finansal işlemler gibi çeşitli kullanım alanları mevcuttur.
  • Sıkıştırma algoritmaları, bilgisayar içlerinde saklanan verilerin, orijinalliklerini kaybetmeden, sıkıştırılıp daha az yer kaplayarak saklanmasına olanak sağlayan algoritmalardır. Günümüzde resim, video, metin gibi tüm veriler, bu yöntem sayesinde çok daha az yer kaplayarak saklanabilmektedir.
  • Şifreleme algoritmaları, verileri çeşitli yöntemlerle, yetkisi olmayan kişilerden saklamaya yarayan algoritma çeşididir. Şifrelemenin ve veri güvenliğinin öneminin artmasıyla beraber, kriptoloji adında, bambaşka bir alan haline dönüşmüştür. Şifreleme algoritmalarından bazıları Des, Md5, Aes ve daha fazlasıdır.

Günümüzde kullanılan algoritma çeşitleri bunlarla sınırlı değildir. Biz en bilinenlerine, çok kısa bir özet şeklinde değinmiş olduk.

Yapay Zeka Nedir

Algoritma Ne Demek

Var olan bir problemi çözmek için veya belirlenen bir amaca ulaşmak için izlenmesi gereken yol, algoritma ne demek sorusunun cevabıdır. Bu yola Harezmi yolu da denilmektedir. Adını algoritmayı ilk bulan Özbek asıllı, Ebu Abdullah Muhammed İbn Musa el Harizmi’den alır. Ebu Harizmi, Özbekistan’ın Harezm kentinde doğmuş çok büyük bir alimdir. El Harizmi, 9.yüzyılda cebirsel algoritmik çalışmalara başlamış ve bu çalışmaları kitaba dökmüştür.

Algoritma çalışmaları sayesinde matematiğe ve bugün, bütün dünyada kullanılan programlama dillerine çok büyük katkılarda bulunmuştur. Matematikte kullanılan dört işlem, en büyük ortak bölen (ebob), en küçük ortak bölen (ekok), olarak bilinen bir çok metod bir algoritmadır. Hesap makinelerinden, bilgisayarlara kadar bir çok elektronik alette kullanılan programlar da birer algoritmadır.

algoritma nedir
algoritma nedir

Hisab el-cebir ve el-mukabala, dünyadaki ilk cebir kitabı olarak bilinir. Cebir sözcüğü bu kitaptan bilim dünyasının diline yerleşmiştir. Kitap 9. yüzyılda kaleme alınmıştır ve kitabın aslı Oxford’daki Bodliana kütüphanesindedir.

El Harizmi’nin şöhreti, 16. yüzyılda Avrupalı bilim adamlarını etkisi altına almıştır. Kitabın Latince’ye çevrilmiş versiyonu, bütün dünya bilim adamları tarafından çok fazla ilgi görmüştür. El Harizmi’nin ismi çok farklı şekillerde telafuz edilmiş, Latince’de ”Alchorismi” şeklinde söylenmiştir. Bulduğu metod da Algoritma (Algorizme) şeklinde matematik literatürüne geçmiştir. Avrupalılar ”Algorizme” sözcüğünü, Arap sayılarını kullanarak, aritmetik problemleri çözme anlamında kullanmaktadır.

Çeşitli dönüşümlere uğrayan bu matematiksel teorinin, tarihsel gelişimde aldığı en son isim ‘‘algoritma” olmuştur. Bugün, bütün dünyada algoritma olarak kabul görür.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.