Aktivist Ne Demek, Aktivist Kimdir

Aktivist Ne Demek, Aktivist Kimdir
Aktivist Ne Demek, Aktivist Kimdir

Aktivizm Nedir

Aktivist kelimesi son günlerde özellikle medyada çok kullanılmaya başlanan fakat bir çok kişi tarafından anlamı tam olarak bilinmeyen bir kelimedir. Bu kelime genellikle protesto ve mualif olmak ile karıştırılan bir kavramdır. Anlam olarak içeriğinde bu iki kavramı taşıyıcı nitelikte olsa da tam olarak bu iki kavrama karşılık gelmemektedir. Çünkü aktivist daha kapsamlı bir kavramdır. Son günlerde sıkça karşımıza çıkan bu kavram akıllara aktivist ne demek ve aktivist kimdir gibi soruları getirmektedir. Bu kavram ile ilgili merak edilenleri ve bu kelime ile tam olarak neden bahsedildiğinden yazımızda detaylı bir şekilde bahsederek akıllarda ki soru işaretlerini cevaplandıracağız.

Aktivist Ne Demek

Aynı düşünceye sahip insanların, aynı şeylerden şikayetçi olan kişilerin yasal veya yasal olmayan yöntemler ile tepkilerini eyleme dönüştürmelerine aktivizm ve o eyleme katılan kişilere de aktivist denilmektedir. Bu tanım ile aktivist ne demek kısaca bahsettik fakat aktivizm’in içinde bir çok politik yönlendirme çeşidi de bulunmaktadır. Aktivist davranışın içerisinde kişilerin kendi görüşlerini duyurabilmeleri için bir çok uyguladıkları yöntem vardır. Bu tür eylemlerde amaç, bir şekilde dikkat çekerek kamuoyu oluşturmak ve böylece hedefe ulaşmaktır.

Aktivist Kimdir 

Bu kavram ile ilgili merak edilen bir diğer soru ise aktivist kimdir? Aktivist, kısacası aktivizm davranışlarını kapsayan eylemlere katılan herkese verilen genel bir isimdir. Bu tür eylemlere katılmak bir kişinin haklı ya da haksız olduğunu göstermez. Çünkü kişi kendisine göre doğru olanı savunmaya çalışmaktadır. Her aktivist üyenin seveni de sevmeyeni de vardır. Bu tür eylemlere katılan kişiler, kendisi ile aynı düşüncedeki kişiler tarafından haksızlık karşısında savaşan bir kahraman olarak görülmektedir. Fakat zıt görüşteki kişiler tarafından ise bu kişilere düzeni bozmaya çalışan birer hain gözüyle bakılmaktadır.

Aktivist Davranışlar Nelerdir

Eylemsel davranışlar çok çeşitli ve farklı yöntemlerden meydana gelmektedir. Seslerini duyurmak isteyen aktivistler bir politikacıya ya da herhangi bir gazeteye şikayetlerini dile getiren bir mektup yazabilirler. Aynı düşünce altında birleşmiş olan aktivistlerin görüşlerine ters düşen mekan ya da ürünleri boykot etmeleri de bir şekilde tepkilerini ortaya koyduklarını göstermektedir. Sokak yürüyüşleri yaparak ya da çeşitli sloganlar ile naralar atarak dolaşmak da en eski usul aktivizm eylemlerinin başında gelmektedir.

Aktivist Kimdir
Aktivist Kimdir

Fakat günümüzde sosyal medya kullanımının artması ile bu tarzdaki eylemler çoğunlukla sosyal medya üzerinden yürütülmeye başlanmıştır. Sosyal medyada imza kampanları düzenlemek, tepkilerini belirten gruplar ve sayfalar açmak, savundukları düşünce ile ilgili blog açmak ve Twitter‘da etkinlik düzenleyerek Dünya’da ya da kendi ülkelerinde trend topic olmaya çalışmak gibi bir çok etkinlik aktivizm bünyesindeki davranış olarak sayılabilir. Bu yöntemlerin hepsi birbirinden çok farklı olsa da hepsinin tek bir amacı bulunmaktadır. O amaç da daha geniş kitlelere ulaşarak kendi görüşlerini kabul ettirebilmektir.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.