Aidiyet Ne Demek, Aidiyet Duygusu Nedir

Aidiyet Ne Demek, Aidiyet Duygusu Nedir
Aidiyet Ne Demek, Aidiyet Duygusu Nedir

Aidiyet Ne Demek

Aidiyet nedir? Aidiyet ne demek? Aidiyet, kelime anlamı itibariyle ait olma hali, dair olma, aitlik, ilişkinlik anlamlarına gelir. Türk Dil Kurumu‘nun güncel sözlüğünde ilişkinlik anlamıyla kullanılmaktadır. Aidiyet, Arapça kökenli bir kelimedir, yani dilimize Arapçadan geçmiştir.

Türkçeye yabancı dillerden pek çok kelime geçmiştir. Türkçeye yabancı dillerden geçen kelimelerin sayısı tam olarak bilinmemekle birlikte, 15.500 kelime geçtiği tahmin edilmektedir. Arapçadan dilimize geçen kelimeler, diğer dillerden geçenlerin sayısından çok daha fazladır. Yapılan son araştırmalar Arapçadan dilimize yaklaşık 6.500 kelime geçtiğini göstermektedir. Türk Dil Kurumu’nun Türkçe sözlüğünde 617.000’e yakın kelime bulunmaktadır, bu kelimelerin 6.500’ünün Arapçadan dilimize geçtiğini düşününce, bu rakam hiç de azımsanacak bir rakam değildir.

Aidiyet ne demek diye düşünenler yaptığı araştırmalar sonucunda, bu kelimenin Arapçadan dilimize geçmiş bir kelime olduğunu öğrenirler. Aktif olarak dilimizde kullanılan bu kelimenin Arapça kökenli olduğunu öğrenmek, araştırma yapanları bir hayli şaşırtmaktadır. Aidiyet dilimizde en çok, bir duygumuzu ifade etmek amacıyla kullanılmaktadır. Aidiyet duygusu, aidiyet kelimesiyle ayrı düşünülemez olup, neredeyse kalıplaşmış bir söz öbeği olarak dilimize yerleşmiştir.

Gavat Ne Demek

Aidiyet Nedir

Aidiyet nedir sorusuna kelime anlamı dışında, yorum getirerek bir cevap verecek olursak. Aidiyet bir kendileme sürecidir. Yani yaşadıklarınız ve yaşattıklarınız sonrasında bir eşyaya, bir kişiye veya bir mekana ekledikleriniz ve çıkardıklarınızdır. Bir kişinin karakterini ne kadar kendi karakterimize yakın bulursak, o kişiye kendimizi o kadar ait hissederiz. Bir eşyayı ne kadar kendimiz kılarsak, o eşyayı o kadar kendimize ait hissederiz. Bir mekanda ne kadar kendimize ait detaylar bulursak kendimizi o mekana o kadar ait hissederiz.

Hiç tanımadığımız hatta hayatımızda ilk defa gördüğümüz bir kişiye, biraz muhabbetten sonra  duyduğumuz, sanki yıllardır tanıyorum hissi; hiç gitmediğimiz bir yeri daha ilk gördüğümüzde yaşadığımız, sanki burada doğmuşum hissi, aidiyet duygumuzun sonuçlarıdır. Aidiyet, ait hissetmek çok güzel bir histir. Bir yere, bir kişiye, bir eşyaya ait olma hissi insanı psikolojik olarak güvende hissettirir.

Embesil Ne Demek

Aidiyet Duygusu Nedir

Aidiyet duygusu nedir sorusunun en basit tanımıyla cevabı; bir kişiye, bir eşyaya, bir partiye veya topluluğa, bir mekana ait olma hissiyatıdır. Bu duygu ailemize, arkadaşlarımıza karşı oluşabileceği gibi mekanlara ve eşyalara karşı da oluşabilir ve bu duygu son derece sağlıklı bir duygudur.

aidiyet ne demek
aidiyet ne demek

Bu öyle güçlü bir duygudur ki, sağlıkla dahi bağdaştırılır. Güçlü aidiyet duyguları olan insanların, sosyal çevreleriyle, aileleriyle, çalışma arkadaşlarıyla ve partnerleriyle çok daha iyi ilişkiler kurdukları ve bu sayede de çok daha sağlıklı bireyler olarak hayatlarına devam ettikleri gözlenmiştir. İnsana kendini kötü hissettiren duyguların başında yalnızlık duygusu vardır. Aidiyet duygusu, insanın tatmin etmek zorunda olduğu bir duygudur ve yalnızlık duygusunun neredeyse taban tabana zıddıdır. Yalnızlık hissinden haklı olarak kurtulmak istiyorsanız bu duygunuzu geliştirin, yalnızlığınız kendiliğinden son bulacaktır. Bağlanmak, ait hissetmek korkulacak duygular değildir. Bağlandıkça kendinizi daha güvende hissedersiniz. Ait hissettikçe dostluğun, sevginin, aile olmanın tadına daha iyi varırsınız.

Bu duygudan yoksun olmak, birçok sorunu da beraberinde getirecektir. Yaşadığımız topluma, çalıştığımız iş yerine, vakit geçirdiğimiz sosyal çevremize, oturduğumuz eve veya hayatımızı paylaştığımız partnerimize kendimizi ait hissedemezsek bu bir zaman sonra ruh sağlığımızı etkilemeye başlar. Ruh sağlığımız yerinde değilken tam bir sağlık halinden söz etmek mümkün dahi değildir. Sağlığın temel belirleyicilerinden biri de, şüphesiz ki hayattan keyif almaktır ve hayattan keyif almanın yolu aidiyet duygusundan geçer.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.