Afara Ne Demek, Tdk Anlamı Nedir? Afara Ne Zaman?

afara ne demek, tdk anlamı nedir, afara ne zaman?
afara ne demek, tdk anlamı nedir, afara ne zaman?

Yakın dönemde bir televizyon programı ile popülerlik kazanan bu sözcük, herkes için büyük merak konusu. Öyle ki herkes birbirine bu sözcüğün anlamını sormakta fakat cevap alamaktadır. Türk Dil Kurumunun sözlüğünde de bu sözcük için ne yazık ki bir karşılık bulunmamaktadır. Buradan da anlaşılıyor ki söz konusu sözcük, Türkçe kökenli değildir. Bu sebeple “Afara ne demek, tdk anlamı nedir, afara ne zaman?” gibi merak etiğiniz tüm sorulara bu yazımızda cevap hazırladık. Yazımızın devamını okuyarak konu ile ilgili tüm sorularınıza cevap bulabilirsiniz.

Konu Başlıkları

Afara Ne Demek?

afara ne demek?
afara ne demek?

Türk Dil Kurmunun basılı ya da online sözlüklerinin hiçbirinde bu sözcük için bir karşılık yoktur. Dolayısıyla bu kelime Türkçe bir sözcük değildir. Köken bakımından Arapça bir sözcük olduğu en kuvvetli ihtimaldir. Bununla birlikte söz konusu sözcük, ülkemizde neredeyse sadece Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde karşımıza çıkmaktadır. Peki, o halde afara ne demek? İşte detaylar…

Tekfur Ne Demek?

Söz konusu sözcük, genellikle hububat tarımının yapıldığı yörelerde kullanılan bir sözcüktür. Hasattan sonra harman yerinde tanelerin saptan ayrıştırılması işlemi sırasında hububatın toprağa ya da sapa samana karışan kısmına verilen addır.

Hububat hasadı yapan çiftçiler; harmanda buğday, arpa gibi taneleri sapından ayırırlar. Bunu eski zamanlarda binek hayvanları ile başakları ezerek yaparlardı ve çok zahmetli bir işti. Zamanla modern tarım aletleri kullanılmaya başlandı fakat yine de harman yerinde sapından ayrıştırılan mahsülün taşa toprağa karışması engellenemedi. İşte toprağa karışan ve son bir kez elden geçirilen mahsüle afara denmektedir.

En genel anlamı ile sözcük, mahsülün taşa toprağa karışmış kalıntısıdır. Başka bir deyişle bir şeyden artakalan, tekrar elden geçirilmesi gereken kısımdır.

Afara TDK Anlamı Nedir?

afara tdk anlamı nedir?
afara tdk anlamı nedir?

Arapça kökenli bir sözcük olduğu için Türk Dil Kurumunun sözlüğünde bu sözcük için bir karşılık bulmak mümkün değildir. Dolayısıyla afara tdk anlamı nedir, sorusuna yanıt bulmak imkansızdır. Fakat özellikle Hatay ve çevresinde bilinen ve kullanılan bir sözcük olduğunu söyleyebiliriz.

Söz konusu sözcük için bu bölgede iki farklı anlam dile getirilmektedir. Bu anlamlardan ilki ve en çok bilineni “harmanda taşa topağa karışan mahsül” anlamıdır. Diğer bir anlamı ise özellikle pamuk bitkisinin üçüncü ve en verimsiz hasadına verilen isimdir.

Afara Ne Zaman?

afara ne zaman?
afara ne zaman?

Bir televizyon show programı ile gündeme oturan bu sözcükten ve anlamından bahsettikten sonra onu bu kadar meşhur eden programın yayın saatine de yer vermeliyiz. O halde afara ne zaman sorusuna da kısaca yanıt verelim.

Söz konusu program, cuma günleri gece yarısından itibaren yayınlanmaktadır.

Önceki İçerik1 Bardak Kefir Kaç Kalori? Kefir Besin Değerleri

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.