Absürt Ne Demek, Absürt Komedi Nedir

Absürt Ne Demek, Absürt Komedi Nedir
Absürt Ne Demek, Absürt Komedi Nedir

Absürt ne demek? Absürt komedi nedir? Genel algılara ters, anlamsız ve gereksiz gibi görünen, duyularda rahatsızlık yaratan olgu, ses ve görsellere atfen kullanılan bu sözcük, dilimize Fransızcadan geçmiş, farklı coğrafyalarda kökeni bakımında birbirine yakın olarak kullanılmış bir kelimedir.

Etimolojik olarak saçma ve anlamsız şeklinde çevrilen kelime; “absurde” Fransızca, “absurdus” Latince ve benzer nitelikleri gösteren sağır ve dilsiz kimseler için sıfat olarak kullanılan “surdus” kökünden gelir. Hint Avrupa dillerinde de benzer şekilde köke sahip kelimeler yer alır.  Absürt ne demek tdk ana sözlüğünde, kökü bakımında nasıl tercüme edilmiş sorularına yanıt; sıfat şeklindeki “Saçma” biçiminde yer alır.

Kinaye Ne Demek

Absürt Ne Demek

Mantık kurallarıyla bağdaşmayan, insan beyninde anlam ifade etmeyen tüm durumlar olarak açıklanır. Kısa tanım dışında absürt ne demek sorusuna daha ayrıntılı yanıt vermek gerekir ise ilgisizliğin ifadesi, yapılana ve anlatılana karşı tavırsızlık olarak ifade edilebilir. Saçma kelimesinin dilimizde farklı anlamları barındırmasına karşın, absürt doğrudan tanımda yer alan konularda kullanılır. Saçma, saçmalık, ve saçmalamak, cümle içerisinde fiilin durumuna göre, ekli ya da eksiz olarak kullanılır ancak, yabancı kökenli bir kelime olarak doğrudan, eksiz olarak imalı şekilde cümlede konumlandırılır.

Absürt Nedir

Absürt kelimesinin türkçesi olarak saçma ve anlamsız terimlerinin dilimizdeki farklı kullanımları gereği, sözlük araştırmalarında farklı bilgiler ile karşılaşılabilir. Absürt nedir hakkında çeşitli sözlüklerde balık ağı, av fişeklerinde kullanılan mühimmat gibi karşılıklar yer alabilir. Bu konuda TDK’nın sözlük bilgisi en doğrusudur. Cümle kullanımında saçma ve anlamsızlık gereği, bu kelimenin kullanımı yaygındır. Uygulamalarda ve anlatımlarda absürt kelimesinin seçimi farklı konular içinde kullanılmaktadır. En yaygın uygulamalar ise absürt komedi ve tiyatro oyunlarıdır.

Spontane Ne Demek

Absürt Komedi Nedir

Tiyatro ve benzer oyunlarda absürt durumlar ile sıkça karşılaşılır. Aslında sinema filmlerinde de benzer durumlar vardır ancak, bu noktada bilimkurgu ve diğer teknikler ağır basar. Absürt komedi nedir, sorusuna kısaca mizahın içeriğinde varlığı doğrudan hissedilen, saçma ve anlamsız durumlar cevabı verilebilir.

absürt ne demek
absürt ne demek

İzleyicinin ilgisini çekecek biçimde hazırlanmış mizah oyunlarında, mantığa aykırı müdahaleler ve durumların konu edilmesi olağan sayılır. Birbirleriyle farklı iki gerçek üstü durumun bir arda kullanılması, bariz mantık hatalarıyla süslenerek, izleyicilere sunulur. Komik durumlar yaratılır. Saçma hareketlerin doğal yaşamda dışlanmasına karşın, absürt komedide insanları eğlendiren durumlar olarak kabul görür.

Absürdizm Nedir

Kelime kökü bakımından aynı fakat sözlük anlamına aykırı olan absürdizm nedir, hakkında, kısa bir bilgi vermek gerekir. Absürdizm felsefi bir olgudur. Danimarkalı filozof Kierkegaart tarafından sınırları belirlenmiştir. II. Dünya savaşı sonunda, özellikle Fransa’da yaygınlık kazanan saçma görüşlerin tanımlanmasında kullanılmıştır. Savaş sebebiyle yok olma korkularına kapılan toplumların, vesveseler ve arayışlar içerisinde edindikleri absürt inanışları tanımlamak için gelişen felsefe; insanlığın evrende aradığı yaratıcıyı bulamaya harcadığı boş çabanın anlamsızlığını ifade eder. Absürdizmin ana hedefi, absürt olgulara başkaldırış olarak, kısaca tanımlanabilir.

Önceki İçerikArgüman Ne Demek, Argüman Türkçesi Nedir
Sonraki İçerikLiberal Ne Demek, Liberalizm Nedir

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.