Abaküs Ne Demek, Abaküs Nedir

Abaküs Ne Demek, Abaküs Nedir
Abaküs Ne Demek, Abaküs Nedir

Abaküs Nedir

Abaküs ne demek? Hangi amaçla kullanılır? Sayı boncuğu olarak bilinen abaküs, toplama, çıkarma ve çarpma gibi basit matematik işlemlerinin yapılmasında kullanılmaktadır.

Çocukların, aritmetik işlemlerin tekniğini kavramasını kolaylaştırmak için, sayı yerine boncuk veya boncuğa benzer farklı materyallerden yararlanılarak oluşturulmuştur. Yunan kökenli bir kelimedir, pek bilinmese de çörkü ve mihsap olmak üzere iki ismi daha vardır. Temel kullanım prensibi, boncukların sayılarak, basit işlemlerin akılda kalacak şekilde yapılması şeklindedir. Abaküs nedir? Hangi dönemlerde kullanılmaya başlanmıştır ve günümüze kadar nasıl gelmiştir? Detayları yazımızın devamında.

Abaküs Ne Demek

Abaküs ne demek sorusunun en kısa cevabı sayı boncuğudur. Üzerinde bulunan boncuk veya benzeri materyaller ile, matematiğin temel işlemlerini kavramaya ve en pratik şekilde yapmaya yaramaktadır. Dikdörtgen içine alt alta yerleştirilen 10 çubuk ve bu çubuklara geçirilen boncuk ile benzeri nesnelerden yapılır. Yapımı da kullanımı da basittir. Öyle ki, üretmeye meraklı olan herkes, elindeki malzemelerle çocuğu için evde abaküs hazırlayabilir. Tel, plastik veya ahşap parçalardan yapılabilir.

Abaküsün İcadı ve Tarihçesi

Abaküs, çok eski dönemlerden beri hesaplama işleri için kullanılmaktadır. Aslında, teknolojinin gelişmesine ve eğitim sisteminin değişmesine bağlı olarak matematiksel simgelerin hayatımıza girmesi sonucunda kullanımı biraz azalmıştır. Tarihin eski dönemlerinde, hesaplama yapmak için başvurulan bu gereç, Çin, Mısır, Roma ve Yunanlılar tarafından yaygın olarak kullanılmıştır. İnsanlık tarihi için önemli icatların anavatanı olan Çin tarafından, M.Ö. 2400’lü yıllarda geliştirilmiştir. İcat nedeni ise, ticari işlerde hesaplama işlerini kolayca yapabilmekti. Abaküs için, temel matematiksel işlemlerde kullanılan ve manuel özelliğe sahip ilk hesap makinesi de denilmektedir.

abaküs nedir
abaküs nedir

Yaklaşık 2000 sene önce, mimari ve ticari işler için kullanılmaya başlanmış, sonraki dönemlerde çocukların matematik işlemlerini öğrenmesi için yaygın olarak kullanılmıştır. Hatta, teknolojiye göre daha farklı malzemelerden daha renkli ve görsel zenginlikte üretilmeye başlandı. Günümüzde, artık çoğu hesap kitap işleminin tablet ve cep telefonu gibi teknolojik aletlerle yapılmasına bağlı olarak kullanımı azalsa da, farklı malzemeden farklı renk ve desenlerde hala üretimi yapılmakta ve satışa sunulmaktadır. Aritmetik işlemler için ilk icat edilen hesaplama aracı olduğundan, kendisinden sonra icat edilen tüm hesaplama araçlarının önderi kabul edilebilecek özelliktedir.

Abaküs, şimdilerde basit bir hesaplama aracı olarak görülse de, aslında tüm Dünya ülkeleri için önemi çok büyüktür. Çünkü, ticari işlerde büyük kolaylık sağlamıştır. Çinlilerin Suan Pan diye adlandırdığı bu gereç, ilk olarak toprağa alt alta açılan olukların içine, yuvarlak taşların dizilmesinden ibaretti. Faydalı olduğu görülünce, herhangi bir malzemeden yapılmış dikdörtgen biçimli dört kenarın içine geçirilen tellerle yapılmaya başlandı. Bu tellerin içine, inciler dizildi ve hesap işlerinde bu şekliyle bir süre kullanıldı. Zaten abaküsün temel kullanım şekli de budur. Daha çok, basit işlemlerin yapılmasına dayanmaktadır.

Sayılar yazıyla anlatılmaya başlanmadan önce, taş ve parmaklar yardımıyla birtakım hesaplamalar yapılıyordu. Taş ve parmak kullanmanın zorluğu, hesap işlerini daha pratik şekilde yapabilecek bir alete olan ihtiyacı arttırdı. Bunun sonucunda da, ilk hesap makinesi olma özelliğe sahip abaküsler geliştirildi.

Abaküs Çeşitleri Nelerdir

Abaküs, Çin’de hesaplama tahtası anlamına gelen Suan Pan adıyla bilinmektedir. Çin’de, tek parçadan değil, iki parçadan oluşan şekilde kullanılmaktadır. Abaküsün üst kısmında 15 adet boncuk bulunmaktadır. Alt bölümde ise, her sırasında dört tane olmak üzere tam 60 tane boncuk bulunmaktadır. İki kısımda toplam 75 boncuk vardır. Ülkemizde ise, tek parçadan oluşan ve dikdörtgen kenarlar içine geçirilen 10 çubuktan hazırlanan şekilde kullanılmaktadır. 10 çubuğun her birinde 10 boncuk vardır ve toplamda 100 boncuktan oluşmaktadır.

Aritmetik İşlemler İçin Hangi Abaküs Türü Daha Avantajlıdır

Matematik işlemleri için, Çin abaküsünün daha avantajlı olduğu söylenmektedir. Matematiğin temel kavramlarını kısa yoldan öğrenmekte ve sayısal zekayı kullanmakta, Çin abaküsüyle ders çalışan çocukların daha başarılı olduğu bilinmektedir. İcat edildiği günden beri farklı şekillerde kullanılan abaküsün en etkili türü, Çin abaküsüdür. Bu abaküsle hesaplama yapan ilkokul çocukları, sayısal zekasını pratik şekilde kullanmayı öğrenmekte, çeşitli işlemleri kafadan kolaylıkla yapabilmektedir. Ülkemizde kullanılan abaküs de, matematiğin temel kavramlarını öğrenmede faydalıdır ancak Çin abaküsü kadar değil. Yine de abaküs, hangi şekliyle olursa olsun diğer hesaplama araçlarına oranla, çocukların zekasını kullanmasında daha etkilidir.

Anlatılanlardan yola çıkarak kısaca abaküs nedir açıklayacak olursak, temel aritmetik işlemlerini, en basit şekilde yapmayı sağlayan, aynı zamanda bunu yaparken de çocukların zekasını hızlı ve pratik şekilde kullanmasına katkı sağlayan hesaplama aracıdır denilebilir. Çocukların zeka gelişimi için, teknolojik hesaplama cihazlarından daha faydalıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here