A Vitamini Nelerde Var? A Vitamini Ne İşe Yarar?

a vitamini nelerde var, a vitamini ne işe yarar?
a vitamini nelerde var, a vitamini ne işe yarar?

Cilt sağlığı, bağışıklık sistemi, kemik ve dişlerimiz için oldukça önemli bir vitamindir. Doğum anından ölüme kadar sürekli ihtiyaç duyduğumuz A vitaminini hem bitkilerden hem de hayvansal ürünlerden elde edebiliriz. Bu yazımızda vücudumuz için birçok faydası olan A vitamini nelerde var, A vitamini ne işe yarar, sorularına cevap hazırladık. Yazımızı dikkatle okumanızı, A vitamini eksikliğinde ne tür sorunlarla karşılaşacağınızı önemsemenizi tavsiye ederiz.

Konu Başlıkları

A Vitamini Nedir?

a vitamini nedir?
a vitamini nedir?

Vücutta depolanan dolayısıyla uzun süre eksikliğini hissetmediğimiz vitaminlerden biridir. Beta Karoten içeriyor olması ise A vitamininin en önemli özelliklerden biridir. A vitamini doğada iki farklı şekilde bulunur: hayvansal ürünler ve bitkisel ürünler. Hayvansal ürünlerden doğrudan alabildiğimiz bu vitamini, bitkisel ürünlerden de dolaylı olarak elde etmekteyiz. A vitamini yağda çözünen vitamin türlerindendir. Retinol olarak hayvansal gıdalardan aldığımız A vitaminini bazı bitkilerden de karotenoidler olarak alırız. Yani bazı bitkilerde bulunan bu bileşenler A vitaminine dönüşmektedir. Göz sağlığı için çok önemli bir vitamin olan A vitamininin cilt, bağışıklık sistemi ve böbrek sağlığı için de birçok faydası vardır. A vitamini nedir, sorusunun kısaca açıklaması budur.

Vitamin Çeşitleri

Yukarıda ifade ettiklerimizin yanı sıra A vitamini dokuların ve hücrelerin onarılmasında oldukça etkilidir. A vitamini bakımından zengin besinler tükettiğimizde dokularımız kendini daha çabuk yeniler. Her yaş grubundan kişiler günlük olarak A vitaminine ihtiyaç duyarlar. 0-6 ay arasındaki bebekler 400 mcg, 1 yaşındaki bebekler 500 mcg, 13 yaşına kadar olan çocuklar günlük 600 mcg ve yetişkinler günlük 900 mcg civarında A vitamini almalıdır.

A Vitamini Nelerde Var?

a vitamini nelerde var?
a vitamini nelerde var?

Az önce ifade ettiğimiz gibi A vitamini içeren besinler, hayvansal ve bitkisel ürünler olmak üzere ikiye ayrılır. A vitaminini hayvansal gıdalardan direkt alırız. Ancak bitkisel gıdalarda karotenoidler olarak bulunur. Karotenoidler vücutta A vitaminine dönüşürler. Ancak bitkilerden aldığımız karotenoidler vücutta her zaman A vitaminine dönüşemez. Böylece vücudumuzun ihtiyaç duyduğu A vitaminini karşılayamaz. Bitkilerden alınan bu bileşenin A vitaminine dönüşmemesinin birçok nedeni vardır: Kullanılan ilaçlar, hormon seviyeleri, alkol tüketimi ya da düzensiz beslenme bitkilerden alınan A vitaminini engelleyen faktörler arasındadır. Ancak hayvansal gıdalardan alınan A vitamini her durumda, direkt olarak vücuda geçer. O halde A vitamini nelerde var, birlikte inceleyelim.

A Vitamini Bulunan Hayvansal Besinler

 • Yoğurt
 • Tavuk
 • Somon
 • Sardalya
 • Karides
 • Ciğer
 • İnek ve Keçi sütü
 • Peynir
 • Yumurta

A Vitamini Bulunan Bitkisel Besinler

 • Mercimek
 • Ispanak
 • Karpuz
 • Kavun
 • Havuç
 • Taze fasulye
 • Domates
 • Pırasa
 • Pazı

Ayrıca brokoli, greyfurt, şalgam, bezelye, maydanoz ve Brüksel lahanasında da A vitaminine dönüşen bileşenler bulunmaktadır.

A Vitamini Ne İşe Yarar?

a vitamini ne işe yarar?
a vitamini ne işe yarar?

Göz sağlığı için en önemli vitaminlerin başında A vitamini gelmektedir. A vitaminin içerdiği bileşenler gözün daha sağlıklı olmasını ve daha iyi görmesini sağlar. Yetersizliğinde ise görme sorunları özellikle göz kuruluğu gibi sorunlar yaşanabilir. A vitamininin ayrıca katarakt gibi göz hastalıklarına yakalanma riskini azalttığı da bilinmektedir. Söz konusu vitaminin faydaları ise bunlarla sınırlı değildir. A vitamini ne işe yarar, daha detaylı inceleyelim.

A Vitaminin Faydaları

 • Cilt dokusunu korur, sivilce oluşumunu engeller..
 • A vitamini saç, kemik ve diş dokularını onarır.  Ayrıca daha sağlıklı olmasını sağlar.
 • Embriyonun gelişiminde önemli faydaları vardır. Hücrelerin çoğalmasını sağlar.
 • A vitamini vücudun bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • A vitamini enfeksiyonlara karşı etkili bir koruma sağlar. Vücudun savunma sistemi olan akyuvarların antikor üretimine katkısı vardır.

A Vitamini Eksikliği

Gün içinde sıklıkla tükettiğimiz besilerde bolca bulunduğu ve vücutta depolandığı için A vitamini eksikliği sıklıkla karşılaştığımız bir durum değildir. Ancak hamilelik döneminde, bebek ihtiyacı olan A vitaminini anneden sağladığı için eksikliği görülmektedir. Hatta emzirme döneminde dahi kadınlarda A vitamini eksikliğine rastlamaktayız. Bundan dolayı hamilelerin ve emziren annelerin ekstra A vitamini ihtiyacı söz konusudur. Bu dönemlerde A vitamini içeren gıdaları daha sık tüketmeleri gerekir.

A Vitamini Eksikliği Neden Olur?

Daha çok hayvansal gıdalardan karşıladığımız A vitamini eksikliğini nadir de olsa bazı kişilerde görmekteyiz. Yeterince anne sütü içmeyen bebeklerde A vitamini eksikliğine rastlamak mümkündür. Ancak A vitamini eksikliği neden olur, sorusuna tek cevap bu değildir. İshal ve kusma gibi rahatsızlıkların kronik hale döndüğü çocuklarda ya da yetişkinlerde de A vitamini eksikliği görme ihtimalimiz yüksektir.

A Vitamini Eksikliğinin Neden Olduğu Rahatsızlıklar

Vücutta depolanan bir vitamin olduğundan eksikliğine çok sık rastlamayız. Ancak bu, A vitamini eksikliği yaşayan kişilerin olmadığı anlamına gelmemektedir. Nadir de olsa A vitamini eksikliğinin neden olduğu rahatsızlıklar şunlardır:

 • Ciltte matlık ve kuruluk oluşur.
 • Göz için en önemli vitamin olduğu için eksikliği çeşitli göz hastalıklarına yol açar. Görme sorunları, ışığa karşı hassaslık ya da bulanık görme, göz kuruluğu bu hastalıklardan bazılarıdır.
 • Bağışıklık sistemi zayıflar. A vitamini bileşenleri sayesinde enfeksiyonlara karşı etkin koruma sağlar. Buna karşın yeterli miktarda A vitamini almaz isek enfeksiyonlara karşı vücudumuz savunmasız kalır. Özellikle kış aylarında A vitamini bakımından zengin besinleri daha sık tüketmek gerekir.
 • Kemik sistemi ve dişlerimiz güçsüzleşir. A vitamini kemik ve diş sağlığını koruyan bileşenler içermektedir. Bu vitaminin eksikliği ile diş ve kemiklerde zayıflama söz konusu olur.

A Vitamini Fazlalığı Zararlı Mıdır?

Bitkisel ve özellikle hayvansal gıdalar yoluyla alınan A vitamininin vücudumuzda yeterli miktarda bulunması sağlığımız için oldukça faydalıdır. Ancak gıdalar yoluyla aldığımız A vitaminine ek, bir de vitamin ilaçları kullanmak tehlikeli olabilir. Böyle bir durumda vücutta A vitamini fazlalığı söz konusu olur. Peki, A vitamini fazlalığı zararlı mıdır?

A vitamininin günlük olarak alınması gereken miktarı yaş gruplarına göre yazımızın başında sizlere aktarmıştık. Eğer yaş aralığınıza göre almanız gerekenden fazla A vitamini alırsanız ve bu durum uzun süre devam ederse karaciğer sorunlarına yol açar.  Ayrıca kemik zayıflığına hatta doğum kusuru gibi önemli rahatsızlıklara neden olabilir.

Sağlıklı bir yaşam için A vitamini doğru miktarda almak gerekir. A vitamini eksikliği vücut için zararlıdır ancak fazlalığı da uzun vadede kişiye zarar verir. Sağlıklı ve dengeli beslenerek A vitamini ihtiyacınızı rahatlıkla karşılayabilirsiniz. A vitamini takviyesi için ilaç kullanmanıza gerek yoktur. Öyle ki doktorunuz önermediği sürece A vitamini takviyesi kullanmamalısınız.

Önceki İçerikUykusuzluk Neden Olur? Uykusuzluğa Ne İyi Gelir?
Sonraki İçerikKeçi Sütünün Faydaları Nelerdir, Keçi Sütü Kilo Aldırır Mı?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.