3 Boyutlu Yazıcı Nedir, Nasıl Kullanılır, Neler Yapılabilir

3 Boyutlu Yazıcı Nedir, Nasıl Kullanılır, Neler Yapılabilir
3 Boyutlu Yazıcı Nedir, Nasıl Kullanılır, Neler Yapılabilir

3 Boyutlu Yazıcı Nedir

3 boyutlu yazıcı (3D Printer), bilgisayar ortamında yapılmış 3 boyutlu çizimlerin farklı malzemeler kullanılarak yine 3 boyutlu bir nesne olarak üretimini sağlayan bir cihazdır. Üç boyutlu yazıcı için genellikle plastik filament kullanılsa da, yazıcıların çeşitlerine göre naylon, bakır, ahşap, bronz, seramik, çelik gibi farklı ham madeler de kullanılabilmektedir. Yalnızca ticari bir amaç için değil, evlerde de kendi nesnelerimizi üretmek amacıyla kullanılması mümkündür. Peki tam olarak 3 boyutlu yazıcı nedir, ne işe yarar?

3 Boyutlu Yazıcı Tarihi Gelişimi

1984 yılında ilk kez Charles Hull tarafından stereolithography(SLA) teknolojisiyle üç boyutlu nesne üretilmiştir. İki yıl sonra Charles Hull, yöntemini geliştirerek cihazın patentini almış ve 3D Systems adını verdiği şirketi kurmuştur. 1988 yılında ilk yazıcı, 3D Systems şirketi tarafından tanıtılmıştır.

1989 yılında Scott Crump, Stratasys isimli 3 boyutlu yazıcı şirketini kurmuştur. Scott Crump, aynı zamanda FDM (Fused Deposition Modelling) teknolojisini bulan kişidir.

1993 yılında MIT (Massachusetts Institute of Technology), 2 boyutlu yazıcıların teknolojilerini geliştirerek renkli baskı olanağı sağlayan 3DP (3 Dimensional Printing) teknolojisi geliştirilmiştir.

3 Boyutlu Yazıcı Nedir
3 Boyutlu Yazıcı Nedir

Geçen zamanla birlikte üç boyutlu yazıcı teknolojileri daha da geliştirilerek yeni cihaz modelleri üretilmeye başlanmıştır.  İlk kez 1996 yılında 3D Yazıcı kelimesi kullanılmıştır. 2007 yılından üretilen Reprap isimli açık kaynak kodlu üç boyutlu yazıcılar sayesinde gelişmeler hız kazanmıştır. 2009 yılından itibaren ise Cubify gibi modellerin geliştirilmesiyle 3 boyutlu yazıcı evlerimize girmeye başlamıştır.

3 Boyutlu Yazıcı Nasıl Kullanılır

Üç boyutlu yazıcılar yardımıyla nesne üretebilmek için öncelikle bilgisayar programları aracılığıyla, üretilmek istenen cisimlerin üç boyutlu çizimi yapılmalıdır. Bunun için AutoCad, Solidworks, Blender, SketchUp, Maya, Zbrush, 3DS Max, Inventor, Cinema 4D, Rhinoceros  gibi programlar kullanılabilir. Tasarım STL (stereolithography) dosyası olarak kaydedildikten sonra yapılan çizim arayüz programı aracılığıyla yazıcıya gönderilir. Burada renk, malzeme kalınlığı, baskı şekli gibi özellikler seçildikten sonra yazdırma işlemi katman katman gerçekleştirilir.

Ürün meydana geldikten sonra yapılması gereken son bir işlem daha kalmaktadır. Bazı üç boyutlu yazıcılar hatasız üretim yapmak adına nesneyle birlikte bir destek malzemesi de oluşturur. Ya da üretici destek malzemesini dışarıdan müdahale ederek kendisi cihaza takar. Ancak bu destek malzemeleri ürünün bir parçası olmadığı için işlem tamamlandıktan sonra üründen çıkarılması gerekir. Bunun için son adımda ürün özel bir solüsyondan geçirilir ve bu solüsyon yardımıyla destek malzemeleri eriyerek yalnızca tasarlanan ürünün kendisi kalır.

Ayrıca yazdırmak istenilen cismin hazır çizimi mevcut ise bunu kullanarak da üretim yapılabilir. Bunun için birçok internet sitesinde nesnelerin hazır çizimleri ücretsiz veya ücretli olarak bulunmakta. Nesneleri farklı renklerde ve istenilen miktarlarda yazdırmak da seçenekler arasında bulunuyor. Tasarım aşaması tamamlandıktan sonra ürünün meydana gelmesi birkaç dakika sürebileceği gibi birkaç ayı da bulabilir, bu süre tamamen çizimin kompleks olup olmamasına bağlıdır.

3 Boyutlu Yazıcı Nerelerde Kullanılır

3 boyutlu yazıcı nerelerde kullanılır sorusuna verilecek cevaplar listesi oldukça uzundur.  İlk zamanlarda üç boyutlu yazıcıların en yaygın kullanımı sanayi sektöründe olmasına rağmen, günümüzde dişçilik, kuyumculuk, tasarım ve iç mimari alanlarında, inşaat ve otomotiv sektörlerinde, bilimsel çalışmalarda yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Ayakkabı ve aksesuardan, endüstriyel ve mimari tasarımlara kadar birçok alanda üç boyutlu yazıcıdan yararlanılmaktadır.

3 Boyutlu Yazıcı ile Neler Yapılabilir

Üç boyutlu yazıcı ile neler yapılabilir en çok merak edilen sorular arasında. 3 boyutlu yazıcı kullanım alanları epey geniştir. Tasarımını yaptığınız uçak, otomobil, bisiklet, heykel, telefon, kabı gibi cisimleri bu yazıcılar yardımıyla kendiniz üretebilirsiniz. Oyuncaktan müzik aletlerine, sandalyeden kaşığa kadar akla gelebilecek birçok nesneyi üç boyutlu yazıcılarda yazdırmak mümkün. Aynı zamanda otomobil veya uçak gibi araçların yedek parçaları da üç boyutlu olarak yazdırılabilen nesneler arasında.

3 boyutlu yazıcı ile neler yapılabilir? Örneğin; çok acil bir durumda evinizde limon sıkacağının eksik olduğunu fark ettiniz. Şayet elinizde tasarımınız hazır halde bulunuyorsa üç boyutlu yazıcı yardımıyla dakikalar içerisinde bir limon sıkacağı üretebilirsiniz.

Üç boyutlu yazıcılar karmaşık tasarımların üretilmesini sağladığı gibi, nesneleri kişiselleştirme ve özelleştirme olanağı da sunar. Bunun yanı sıra hem hızlı hem de uygun fiyatlarda üretim yapmayı sağlar. Ancak çok fazla üretim yapılacağı zaman üç boyutlu yazıcı yerine kalıp kullanmak daha ekonomik bir yoldur.

Bu yazıcılar yalnızca günlük hayatımızı kolaylaştırmakla kalmayıp yakın gelecekte hayatımızı kurtarmaya da başlayacak. Yapay organ, biyolojik doku, ilaç üretimi gibi alanlarda da kullanılacağı söylenenler arasında. Advanced Solutions isimli teknoloji yazılımı üreticisi firma tarafından geliştirilen üç boyutlu sistem, yapay doku ve organ üretimi için tasarlanmıştır.  Mimics Innovation yazılımı ile oluşturulan 3 boyutlu kalp, New York’ta yeni doğan bir bebeğin hayatını kurtardı. Buna dayanarak, yakın zamanda üç boyutlu yazıcılar sayesinde bilimsel gelişmelerin de hız kazanacağı söylenebilir.

3 Boyutlu Yazıcı ile Neler Yapılabilir
3 Boyutlu Yazıcı ile Neler Yapılabilir

3 Boyutlu Yazıcı Teknolojileri

Üç boyutlu yazıcılarda birden fazla teknoloji geliştirilmiştir. FDM, SLA ve DLP, SLS, Polyjet ve Multijet, Binder Jetting bu teknolojilerden başlıcalarıdır. İçlerinden en yaygın olarak kullanılan FDM (Fused Deposition Modeling) teknolojisidir. Bu yazıcılarda, filament isimli rulo olarak sarılmış termoplastik maddeler kullanılır. Cihazın içerisinde sıcaklık yardımıyla filament inceltilir ve katmanlar oluşturulur. Sıvı fotopolimer malzemelerin kullanıldığı teknolojiler SLA (Steleolithography) ve DLP (Digital Light Processing) iken, toz malzemelerin ham madde olarak kullanıldığı teknoloji ise SLS (Selective Laser Sintering)’dir.

PolyJet ve MultiJet teknolojilerinde malzeme UV ile kürlenir ve püskürtülerek katmanlar oluşturulur. Binde Jetting teknolojisi ise ürünler toz alçıdan oluşturulur, binder isimli yapıştırıcı özellikteki malzeme ile tozlar birleştirilir. Bu teknoloji renkli baskılar için tercih edilmektedir.

Önceki İçerikKoleydoskop Nedir, Ne Demek
Sonraki İçerikSandviç Panel Nedir, Çeşitleri ve Özellikleri

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.