2. El Araba Alırken Nelere Dikkat Edilmeli

2. El Araba Alırken Nelere Dikkat Edilmeli
2. El Araba Alırken Nelere Dikkat Edilmeli

Sıfır arabaların maliyetinin yüksek olması ve ikinci el arabaların sıfırlarla aynı ihtiyacı karşılayabilmesi, 2. el arabalara ilgiyi arttırmaktadır. Ayrıca 5 yaşından büyük arabaların bandrol ücretlerinin oldukça düşük olması da 2. el araba alımını cazip kılmaktadır. Ancak ikinci el araba almak, sıfır araba alımından daha fazla risk taşıdığı için dikkatli olunmalıdır. Bu makalemizde 2. el araba alırken nelere dikkat edilmeli, bu konuda bilgiler derledik.

2. El Araba Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

● Marka ve modelin belirlenmesi: İkinci el araba almak için belirlediğiniz bir marka veya model olsa da, yine de her model üzerinde araştırma yapmanızı öneririz. Günümüzde internet sayesinde her türlü araç hakkında kullanıcı yorumlarını okuyarak bilgi edinmek mümkündür. Seçeceğiniz araç için önceliklerinizi belirleyin: Ekonomiklik, performans, konfor, donanım, orijinallik vs. Otomobil markalarının bu özelliklerden hangilerini taşıdığı konusunda genel olarak şunları söyleyebiliriz:

Amerikan araçlarından Ford performans ve konforu birarada sunan, ancak elektronik ve plastik parçalarda çok sık olmasa da sorun çıkarabilen araçlardır. Yine bir Amerikan markası olan Chevrolet ise Türkiye ve Avrupa piyasasından çekildiği için şu an fiyatları oldukça düşüktür. Ancak Chevrolet araçların yedek parçalarını bulmak yaklaşık 10 yıl sonra mümkün olmayabilir. Bu da aracın birkaç sene sonra elinizde kalmasına neden olabilir.

Mercedes, BMW ve Audi markaları da maliyeti yüksek ancak orijinallik, konfor ve performans açısından başarılı araçlardır. Donanım konusunda da bu Alman markalarına ait modeller her zaman en iyisidir. Nissan, Mitsubishi, Honda ve Toyota gibi Japon araçları ise hem ekonomik, hem de çok sorun çıkarmayan araçlardır. Yalnız bu araçların donanım konusunda çok başarılı olduğunu söyleyemeyiz.

2. El Araba Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
2. El Araba Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İtalyan araçlarından Fiat ve Fransız araçlarından Renault, Citroen ve Peugeot gibi araçlar tercih edilen araçlardandır. Bunun nedeni ise fiyatlarının ucuzluğu ve yakıt açısından en ekonomik araçlar olmalarıdır. Ancak bu markalardan herhangi birine ait bir model alınacaksa Euro NCAP testlerinde kaç puan aldığına bakılmalıdır. Çünkü bu araçlar bazen yol güvenliği açısından zayıf olabilmektedir. Çin’in ürettiği arabalar ise çok fazla tavsiye edilmemektedir.

Ferrari, Maserati, Lamborghini ve Bugatti gibi üst sınıf araçlar, ikinci elde de kaliteyi sunan araçlardır. Pekçok kişinin bütçesini aşsalar da meraklısı için bunlar hakkında da bilgi vermiş olalım. Bu araçlarda genel olarak fabrika çıkışı sorunlar bulunmaz, ancak kaza sonucu hasar görmüş olabilirler. Üstelik hasarları maliyetleriyle doğru orantılı olarak gayet yüksektir. Ancak bunlar sıradan oto tamircilerinde değil, ancak kendi yetkili servislerinde tamir edilebilirler. Bu sayede mevcut hasarların mutlaka kayıt altına alınmış olması bir avantajdır.

● 2. el araba alımında renk seçimi: Araç alırken yapacağınız renk seçimi de 2. el araba alırken dikkat edilmesi gerekenler arasındadır. Eğer alacağınız aracı acil satmanız gerekebileceğini düşünüyorsanız, çok tercih edilen renklerde bir araç almalısınız. Aksi halde uzun süre müşteri beklemek zorunda kalabilirsiniz.

Araç alımında en çok tercih edilen renkler siyah ve beyazdır. Bunlardan sonra ise gri ve bej renkli araçlar gelir. Kırmızı ve mercan rengi de tercih edilir renkler olsa da, diğerlerine göre alıcısı daha azdır.

● İnternet üzerinde araştırma yapılması: Almayı düşündüğünüz model hakkında ortalama fiyatı öğrenip kandırılmamanız için güvenilir araba alım-satım siteleri mevcuttur. Ancak şu detayı gözden kaçırmamalısınız:

İnternetteki ilanlarda genellikle araç normal fiyatından yaklaşık 1000-1500 tl fazlasıyla yani pazarlık payıyla ilan edilir. Bu yüzden ikinci el araba alırken mutlaka pazarlık yapılmalı, “Kesinlikle pazarlık yoktur” yazılı ilanlarda da fiyatın normal olup olmadığı araştırılmalıdır. Eğer internetten araç alacaksanız, mutlaka ilanın bir çıktısını alın. Araçta beklemediğiniz bir şeyle karşılaşmanız durumunda, kandırıldığınızı bu belgeyle ispatlayabilirsiniz.

● Araba pazarları ve oto galeriler: Bazı kimseler pekçok aracı birarada görerek almayı tercih etseler de bunun da dezavantajları vardır. Özellikle ülkemizde galericiler konusunda ciddi soru işaretleri vardır. Araç kilometresi konusunda da dikkatli olunmalıdır. Kilometre düşürme işlemi maliyeti oldukça düşük bir işlemdir. Ancak güvenilir bir galericiden alışveriş yapmak, internet alışverişinden daha emniyetli olabilir.

● Aracın kontrollerinin yaptırılması: 2. el araba alırken dikkat edilmesi gerekenler arasında en önemlisi budur diyebiliriz. Çünkü marka ve model ne kadar üst sınıf olursa olsun, ikinci el bir aracın kaza veya hasar görmesi ihtimali yüksektir. Bunu öğrenmek için aracı satın almadan önce, tanıdık güvenilir bir oto check up merkezine göstermek gerekir.

Burada yapılacak kontrollerle aracın kusurlarını hemen bulunacaktır. Örneğin 2000-2004 model BMW’lerde 5.20 araç alırken ABS arızası olup olmadığına baktırmalısınız. Çünkü bu sizin kendi yöntemlerinizle tespit edebileceğiniz bir kusur değildir. Eğer kendiniz de birtakım kontrolleri yapmak istiyorsanız 2. el araba alırken nelere dikkat edilmeli, bununla ilgili bazı tavsiyeler verelim:

2. El Araba Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Aracın kaza geçirip geçirmediği en iyi dış parçalarından anlaşılır. Dış parçaları değişmiş veya boyanmışsa kaza geçirmiş veya hasara uğramış demektir. Ayrıca kaza yapan araçların kaportasındaki ek çizgileri simetrik değildir.

İşinin ehli bir ustayla test sürüşü yapılarak motorun durumunu kontrol etmek gerekir.

Arabanın iç aksamı da incelenmelidir. İç parçalar ne kadar yıpranmış, tavan ve zemin döşemeleri ne durumda, aracın elektronik aksamında (klima, radyo-teyp vs.) aşınma var mı bunlara bakılmalıdır.

Aracın kilometresiyle oynanıp oynanmadığını öğrenmek isterseniz ilk önce direksiyonuna bakınız. Orijinalse fazla yıpranmış olması veya orijinalinde olmadığı halde deriyle kaplanması km ile oynandığını gösterir.

Aracın gaz, fren ve debriyajında yıpranma olduğu halde km düşükse muhtemelen km ile oynanmıştır.

Sonuç olarak; araç tüm kontrollerden geçip almaya karar verseniz de tramer.org.tr sitesinden aracın hasar veya pert kaydı olup olmadığı kontrol edilmelidir. Buradan hasar, trafik cezaları, kasko ve kaza bilgilerini sorgulayabilirler. En sağlıklı ödeme şekli ise notere gidildikten sonra banka üzerinden yapılandır. Ödemeyi yaptıktan sonra aracın tüm anahtarları teslim alınmalıdır.

2. el araba alırken dikkat edilmesi gerekenler ve 2. el araba alırken nelere dikkat edilmeli başlıklarıyla konu hakkında detaylı bilgi vermeye çalıştık. Ancak araç teknolojisindeki gelişmelere paralel olarak bu bilgilere yenileri eklenecektir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.