1 Adet Havuç Kaç Kalori? Diyette Havuç Yenir Mi?

1 adet havuç kaç kalori, havuç diyette yenir mi?
1 adet havuç kaç kalori, havuç diyette yenir mi?

A vitamini açısından oldukça zengin olan havuç, göz sağlığımızı korumaya birebirdir. Ayrıca lif oranı yüksek bir besin olduğu için sindirim sisteminin işleyişine katkıda bulunur. Bunların yanı sıra sayamadığımız birçok faydası olan havucu herkes tüketmelidir. Ancak kilo vermek isteyen ya da formuna dikkat eden biri iseniz yediklerinizin sağlıklı olması kadar düşük kalorili olması da önemlidir. Bu sebeple havucun kalorisi ve merak ettiğiniz diğer konularla ilgili bir yazı hazırladık. 1 adet havuç kaç kalori, havuç diyette yenir mi diye merak ediyorsanız bu yazıyı okuyarak tüm sorularınıza cevap bulabilirsiniz. İşte detaylar…

Brokoli Kaç Kalori?

1 Adet Havuç Kaç Kalori?

1 adet havuç kaç kalori
1 adet havuç kaç kalori

Bildiğiniz gibi havuç, betokaroten başta olmak üzere, vitamin ve mineral yönünden oldukça zengin bir sebzedir. Özellikle göz ve diş sağlığı başta olmak üzere pek çok yönden de iyileştirici etkilere sahiptir. Oldukça besleyici olmasının yanı sıra kalorisi de düşüktür. O halde 1 adet havuç kaç kalori, hemen açıklayalım.

 • Ağırlığı yaklaşık 25 gr olan küçük boy havucun kalori değeri 10’dur.
 • Orta boy 50 gr ağırlığında 1 adet havuç kalori değeri ise 20’dir.
 • Ağırlığı 80 gr olan büyük boy 1 adet havuç kaç kalori diye baktığımızda ise yaklaşık 32 kalori olduğunu görürüz.
 • 1 adet havucun besin değerlerini incelediğimizde ise 0.13 gr yağ, 0.50 gr protein ve 4.78 gr karbonhidrata sahip olduğunu görürüz.

Havucun Besin Değeri Nedir?

Hem düşük kalorili hem de oldukça besleyici bir sebze olan havucu, mutlaka sık sık tüketmek gerekir. Havucun besin değeri nedir, diye merak ediyorsanız işte detaylar…

Havucun Besin Değeri:

 • Karbonhidrat: 9,89 gr
 • Protein: 0,94 gr
 • Yağ: 0,25 gr
 • Lif: 2,60 gr
 • Kolesterol: 0 mg
 • Kalsiyum: 33
 • Potasyum: 321
 • Sodyum: 69
 • Magnezyum:
 • Demir: 0,3 mg
 • A vitamini: 17605 iu
 • B6 vitamini: 0,1 mg
 • C vitamini: 5,9 mg

Değerler hazırlanırken 100 gr havuç dikkate alınmıştır.

1 Adet Haşlanmış Havuç Kaç Kalori?

Havucu çiğ olarak tüketebileceğiniz gibi pişirerek de tüketmeniz mümkündür. Pişmiş havucun kalorisi ise daha düşüktür. Peki, o halde 1 adet haşlanmış havuç kaloridir?

 • 11 cm – 14 cm uzunluğunda 1 adet küçük boy haşlanmış havuç kalori değeri yaklaşık olarak 9’dur. 1 adet küçük boy haşlanmış havuç içerisinde 0,04 gr yağ, 0,19 gr protein ve 2,055 gr karbonhidrat bulunur.
 • 15 cm – 18 cm uzunluğunda 1 adet orta boy haşlanmış havuç yaklaşık olarak 18 kaloridir. 1 adet orta boy haşlanmış havuç içerisinde 0,09 gr yağ, 0,40 gr protein ve 4,1 gr karbonhidrat vardır.
 • 19 cm – 22 cm uzunluğunda 1 adet büyük boy haşlanmış havuç kalori değeri ise yaklaşık olarak 36’dır. Büyük boy havucun içerisinde 0,18 gr yağ, 0,76 gr protein ve 8,22 gr karbonhidrat bulunmaktadır.

1 Porsiyon Havuç Kaç Kalori?

1 porsiyon havuç kaç kalori
1 porsiyon havuç kaç kalori

Diyet programınıza havuç eklemek istiyorsanız hem ara öğünlerde hem de ana öğünlerde tercih edebilirsiniz. Yüksek lif oranına sahip olduğundan dolayı uzun süre tokluk hissi verecektir. Böylece kilo vermeniz kolaylaşacaktır. 1 porsiyon havuç kaç kalori sorusuna gelince detaylar şöyledir:

 • 1 porsiyon havucun kalori değeri yaklaşık olarak 30’dur. Ayrıca 1 porsiyon havuç içerisinde 0.18 gr yağ, 0.68 gr protein ve 6.85 gr karbonhidrat bulunmaktadır.
100 Gr Havuç Kaç Kalori?

Kalori hesabınızı gram olarak yapıyorsanız 100 gr havuç kaç kalori olduğunu hemen aktaralım.

 • 100 gr havuç kalori değeri yaklaşık olarak 41 kaloridir.
 • 100 gr havuç içerisinde 0.25 gr yağ, 0.95 gr protein ve 9.59 gr karbonhidrat bulunmaktadır.
1 Kilo Havuç Kaç Kalori?

Havuç, kalorisi düşük bir besin olduğu için bolca tüketmek mümkündür. Elbette günlük almanız gereken kalori değerini aşmamak kaydıyla. Çünkü kalorisi düşük olsa da günlük almanız gereken kalori miktarını aşıyorsanız fazla kalori, fazla kilo demektir. O halde 1 kg havuç kaç kalori, hemen açıklayalım.

 • 1 kg havuç kalori değeri yaklaşık olarak 412’dir.
 • 1 kg havuç içerisinde 2.5 gr yağ, 9.5 gr protein ve 95.9 gr karbonhidrat vardır.

Havuç Suyu Kaç Kalori?

havuç suyu kaç kalori?
havuç suyu kaç kalori?

Havucu, çiğ yada pişmiş tüketmek yerine suyunu sıkarak da tüketebilirsiniz. Böylece hem kalorisinden hem de besin değerlerinden yararlanmanız mümkündür. Havuç suyu kaç kalori, sorusuna gelince detaylar şöyledir:

 • 100 ml havuç suyu kalori değeri yaklaşık olarak 42’dir.
 • 100 ml havuç suyunda 0.15 gr yağ, 0.95 gr protein ve 9.30 gr karbonhidrat bulunmaktadır.

Diyette Havuç Yenir Mi?

diyette havuç yenir mi?
diyette havuç yenir mi?

Oldukça besleyici ve vücudumuzu için fayda içeren havuç, beslenme düzenimizde mutlaka yer almalıdır. Üstelik besleyici ve oldukça yararlı bir sebze olmasının yanında düşük kaloriye sahip olduğunu da söyleyebiliriz. O halde diyet programlarına havuç eklemek mümkün mü mi ya da diyette havuç yenir mi, diye merak ediyorsanız hemen cevaplayalım.

1 porsiyon havucun kalori değeri yaklaşık olarak 30’dur. Özellikle ara öğünlerde 1 porsiyon havuç yiyebilirsiniz. Böylelikle hem karnınızı doyurmuş hem de yüksek kalorili besin tüketmemiş olursunuz. Dolayısıyla diyette havuç gönül rahatlığı ile tüketilebilir.

Diyette Kaç tane Havuç Yemeli?

Halk arasında yanlış bilinen pek çok bilgi gibi diyette havuç yenmez bilgisi de oldukça yanlış bir algıdır. Havuç özellikle A vitamini yönünden yüksek besleyicilik özelliğine sahiptir. Bu sebeple de diyet menülerinde sık sık yer almalıdır. Örneğin, yeşil salata içine rendeleyebilirsiniz. Ya da yoğurtlu havuç salatası olarak da diyet programınızda yer verebilirsiniz. Peki, diyette kaç tane havuç yemeli?

Orta boy bir havucun yaklaşık 35 – 40 kalori olduğunu düşünürsek ara öğünlerde 2 tane orta boy havucu rahatlıkla tüketebilirsiniz. Elbette gün içinde aldığınız kalori miktarını hesaba katmanız koşuluyla. Ayrıca hareketli bir yaşamınız yok ise sayıyı bir havuca da düşürebilirsiniz.

Günde Kaç Tane Havuç Yemeliyiz?

Sağlığımız için sebze ve meyveleri düzenli olarak tüketmemiz gerekir. Ancak günlük tüketim miktarına dikkat etmektir. Buna havuç da dahildir. Sağlıklı, besleyici ve düşük kalorili olsa da aşırı tüketmemek gerekir. O halde günde kaç tane havuç yemeliyiz, hemen açıklayalım.

Pek çok uzman doktora göre günde 2 – 3 tane havuç tüketmek kalp sorunlarını en aza indiriyor. İçeriğindeki yüksek A vitamini ve antioksidan özelliği ise hastalıklara karşı bağışıklık sisteminizi güçlendirmektedir. Günlük ya da gün aşırı 2 – 3 tane gönül rahatlığıyla tüketebileceğinizi belirtelim. Ancak aşırı miktarda tüketmenin ciddi yan etkilere sebep olabileceğini de hatırlatmak isteriz. En sağlıklı beslenme şeklinin ölçülü beslenme olduğunu unutmayın.

 

Önceki İçerikBudapeşte’de Gezilecek Yerler Listesi, Budapeşte Gezi Rehberi
Sonraki İçerikÜç Renkli Patates Salatası Tarifi, Nasıl Yapılır?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.